ÇSM galerilerinde yakın tarih yolculuğu

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi (ÇSM), Meşrutiyet döneminden Cumhuriyet'e anavatan savunmasını içeren belgeleri gün ışığına çıkaran bir sergiye ev sahipliği yapıyor

Giriş Tarihi: 30.4.2015
ÇSM galerilerinde yakın tarih yolculuğu
Vehbi Koç ve Ankara Araştırmaları Merkezi (VEKAM) ile Ankara Koleksiyoncular Derneği'nin işbirliğiyle hazırlanan "19. Yüzyıl'dan 20. Yüzyıl'a Mücadele" konulu sergi Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde (ÇSM) açıldı. Koleksiyoncular Derneği'ne bağlı 15 üyenin orijinal belge ve objeleriyle Meşrutiyet'ten Cumhuriyet'e anavatan savunmasını gözler önüne seren sergi 20 Mayıs'a kadar gezilebilecek. Çanakkale Zaferi'nin 100. Yılı onuruna hazırlanan sergide, Türkiye Cumhuriyeti'ne geçişi sağlayan ekonomik, siyasi, askeri belgeler yer alıyor. Sanatseverleri tarih içinde yolculuğa çıkaran sergide savaş sırasındaki diplomatik ilişkiler, savaşın ekonomik boyutu, ayrıntılı cephe incelemeleri de dâhil olmak üzere savaşın askeri ve teknik tarihi ayrı ayrı incelemelere ve değerlendirmelere konu ediliyor. Sergi, farklı cephe ve savaş alanlarındaki mücadeleyi gözler önüne seriyor.

Afişler, haritalar kartpostallar
1838 Balta Limanı Ticaret Sözleşmesi ve 1839 Tanzimat Fermanı ile başlayan sergi, Avrupa devletlerinin giderek artan dış müdahalesine karşı çıkan Yeni Osmanlıların "meşrutiyet, bağımsızlık, hürriyet ve vatan" mücadelesini de afiş, kartpostal, gravür, fotoğraf, bildiri, harita, ünlülere ait imzalı fotoğraflarla anlatıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÇSM galerilerinde yakın tarih yolculuğu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN