Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eker: At binilecek alan sayısı artmalı

Atlı Dayanıklılık Yarışması'nda konuşan Bakan Eker, futbol sahası yanında at binilecek alanların da yapılması gerektiğini ifade etti

Giriş Tarihi: 5.5.2015
Eker: At binilecek alan sayısı artmalı
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye Binicilik Federasyonu ile ortaklaşa düzenledikleri Atlı Dayanıklılık Bayrak Yarışması'nda, Beyaz Takım ile birlikte birinci oldu. Türkiye Binicilik Federasyonu tarafından ortaklaşa organize edilen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Atlı Dayanıklılık Bayrak Yarışması, bakanlığın Beytepe'deki yerleşkesinde yapıldı. Yarışmadan önce uzun süre atlarla vakit geçiren Bakan Eker'in atlara sevgisi kameralara yansıdı. Atlara havuç yediren Eker, burada yaptığı açıklamada, organizasyonun, bakanlığa ait Milli Botanik Bahçesi arazisinde yapıldığını belirterek, bu ay içinde bahçenin ilk bölümünün açılışını yapacaklarını söyledi. Yarışmada 3'er biniciden oluşan 6 takım yarıştı. Her binici bir turu 4,7 kilometre olan parkurda üçer tur attı. Veteranlar kategorisinde, Bakan Eker'in yanı sıra Binicilik Federasyonu Başkanı Tunç Çapa ve Asbaşkan Bülent Bora'dan oluşan Beyaz Takım, 1 saat 59 dakika 18 saniyelik zamanla, veteranlar kategorisinde ilk sırada yer aldı. Yetişkinler kategorisinde ise Gazel Armağan Zilcioğlu, Batu Demir Biltekin ve Erkan Demir Mirliva'dan oluşan Yeşil Takım, 2 saat 7 dakika ve 42 saniyelik zaman birinciliği elde etti.

Bakan Eker: Atın insanlık tarihinde çok önemli fonksiyonları var

Bakan Eker, yarışmanın ardından düzenlenen ödül töreninde yaptığı konuşmada, atın insanlık tarihinde önemli fonksiyonları olduğunu belirterek, "İnsanoğlu yaratılmışların en onurlusu, zekası, yeteneği, aklı, gücü, bilgisi ile on binlerce yıl tabiatta, tabiatla birlikte yaşama mücadelesi veriyor. Bu süreçte yerleşik topluma geçerken, üretim faaliyetini geliştirirken tabiattaki birçok canlı türünü de bir şekilde yetiştirmesini öğreniyor" diye konuştu. İnsanların kentleşme sürecinde tabiattan uzaklaştığını kaydeden Bakar Eker, modern şehirlerde toplumların, tabiatla ve atla olan ilişkilerini sürdürebilecekleri altyapılar geliştirmeleri gerektiğini dile getirdi. Eker, şöyle devam etti: "Tabiattan uzaklaşınca aslında kendimizden uzaklaşıyoruz. Kendimize yabancılaşıyoruz. Eğer kendimizi yeniden bulacaksak, kendimizle barışacaksak, insanlarla empati, barış ve uyum içinde, daha verimli, huzurlu, refah içinde bir hayat sürdüreceksek, at başta olmak üzere tabiatın diğer kıymetli varlıklarıyla da bu münasebeti sağlıklı bir şekilde sürdürmemiz lazım. Özellikle büyük şehirlerde belediyeler, nasıl voleybol, futbol sahaları yapıyorsa aynı şekilde insanların at binmeyi öğreneceği tesisler de yapmalılar." İnsanoğlunun, yüzlerce tür hayvan içinden 23-24'ünü evcilleştirilebildiğini dile getiren Eker, "Bunlardan biri de at. Atın çok önemli özellikleri var" şeklinde konuştu.

Beştepe'de 'hipoterapi'


Bakan Eker, Çapa'nın katkılarıyla iki proje başlattıklarını vurgulayarak, "Türkiye'de soylu safkan atları, saf olarak yetiştiriliyor. Bunun yanı sıra binicilikle ilgili eğitim atları da yerli olarak geliştirilebilir. Bu projeyi hayata geçiriyoruz. İkinci projemiz ise engelli çocuklarımızın tedavisine yardımcı olan hipoterapi merkezleri. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün bünyesinde Osmanlı padişahlarının mülkleri olan 3 ayrı harada, birer hipoterapi merkezi açtık. Bir diğerini de Beştepe'de, inşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla açacağız" diye konuştu.

Mütevazı insan da ata biner

"Bakanlık olarak arzumuz, biniciliği özel zümre sporu olmaktan çıkarmaktır" diyen Eker, biniciliğin mütevazı imkanlara sahip insanlar tarafından da yapılabileceğini, bunun için Ankara'da bir çok yer olduğunu söyledi. Tunç Çapa ise Eker'in hem iyi bir at sever hem de lisanslı bir binici olduğunu belirterek, Eker'e katkılarından dolayı şükranlarını sundu. Türkiye Tarım İşletmeleri Genel Müdürü (TİGEM) Mehmet Halis Bilden, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ve Türkiye Ziraatçiler Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin de yarışmaları izledi. Organizasyon, konuşmaların ardından kupa ve madalyaların verilmesiyle son buldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eker: At binilecek alan sayısı artmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına ��� ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN