Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hazal ATEŞ: Küçüklere kredi yağacak!

Giriş Tarihi: 5.5.2015
Güçlü bir ekonomide "istihdam, büyüme ve kalkınma" temel öncelik… Zincirin güçlenmesi için de üretim ve yatırım zorunlu.
Bunu omuzlayacak işletmelerin de desteklenmesi gerekiyor.Özellikle küçük işletmeler "ucuz kredi" diye bas bas bağırıyor… Bu sese kulak veren Hükümet, finansman sorununu çözmek için yeni bir destek modeli getiriyor. Kefalet limiti yükseltiliyor, kredi vadeleri uzatılıyor.İmalat sektöründeki yatırım kredileri için 2.5 milyon liraya çıkarılıyor. Maksimum 8 yıl olan vade de 10 yıla uzatılıyor.
Taşınırların teminat olarak kullanılmasının önündeki engeller kaldırılıyor.
Borsaya açılma faaliyetleri teşvik ediliyor. Girişim Sermayesi Fonları'nın kapsamı genişliyor. Organize Sanayi Bölgeleri 81 ile yaygınlaşıyor. Sektörlerde girişimciliği destek için üst fon kuruluyor. Endüstriyel tasarım, üretim süreci, pazara sunum, satış sonrası hizmetler de desteklenecek. İşletmelerin kurumsallaşması için destek programları oluşturuluyor. Sanayi bölgelerinin teknolojik donanımı güçlendiriliyor.
Yüksek teknolojili sektörlerde faaliyet gösteren yabancı şirket ve markaların satın alınması destekleniyor.
***
Destekler bununla da kalmıyor. Yeni şirket kuracakların sermayesinin yarısı Hazine tarafından karşılanacak. Kalkınma Bankası da işletme kredi desteği verecek. Yüzde 20 öz sermaye şartını yerine getirenler yüzde 30'unu kredi alabilecek.
Tıbbi cihat üretimi, enerji santral tribünü, elektrikli otomobil pili için destek yağacak.
Girişimci işletmeler de nefes alacak.
Taşınmaz alımındaki finansman kredilerin vergi istisnası da yeniden belirleniyor. İmalat sanayisinde üretimi artırmak için BSMV istisnası geliyor.
***
Hükümet önemli bir adım daha atıyor.
Vatandaşı isyan ettiren "Vergini öde gel" dönemi kapanıyor Yurt dışına çıkarken, ev alırken ödenen zorunlu harçlar konusunda da kolaylık getiriliyor. Havalimanı, tapu müdürlükleri, odalara "kiosk" tarzı vergi ödeme terminalleri kuruluyor. Böylece, tapu alırken vergi dairesi bulup borcunu yatırma telaşı son buluyor. Hadi hayırlısı! Bürokratik engellerin son bulduğu, girişimcinin desteklendiği, işletmelerin nefes aldığı, patronun korkmadan yatırım yaptığı bir ülkede "güven ve istikrarı" kimse bozamaz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazal ATEŞ: Küçüklere kredi yağacak!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN