Daha yeşil bir olacak

AK Parti'nin 2023 vizyonunda 'nın şimdikinin üç katı pay alacağını söyleyen Ahmet İyimaya, bilgi toplumuna yaklaşmış daha yeşil bir Ankara için mücadele edeceğini ifade etti

Giriş Tarihi: 6.5.2015
Daha yeşil bir Ankara olacak
'ya 59.7 milyar lira yatırım yapıldığını hatırlatan AK Parti 2. Bölge Milletvekili Adayı, Anayasa Komisyon Başkanı Ahmet İyimaya, AK Parti'nin 2023 vizyonunda ise Ankara'nın şimdiki yatırımların üç katı bir pay alacağını ve bilgi toplumuna yaklaşmış Ankara ile daha yeşil Ankara için mücadele edeceğini ifade etti.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni birincilikle bitirdim. Ankara Barosu'na bağlı olarak yıllarca serbest avukatlık yaptım. Türk Hukuk Kurumu Bilim Kurulu Üyeliği, TEMA Vakfı Kurucu Danışma Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundum. 20, 21. Dönem Amasya, 23, 24. Dönem Ankara Milletvekilliği yaptım. Sorumluluk hukuku, siyaset hukuku alanlarında yayınlanmış bir çok kitaplarım ve makalelerim var. 1996-1997 yıllarında Anayasa Komisyonu Başkanlığı görevinde bulundum. 23. Dönem'de TBMM Adalet Komisyonu Başkanı oldum ve halen aynı görevi sürdürmekteyim. İyi düzeyde Arapça bilgisine sahibim. Kitabı çok severim, gittiğim her yerde uğrayacağım ilk yer sahaflar olur. 30 bin cildin üzerinde bir kütüphanem var. Ağacı çok severim, 14 tane hatıra ormanım var. Orta Asya'nın komünizimden sonra aydınlanması için büyük mücadele veren Şahabüddin Mercani için 1333 yılında Kazan'da basılan bir kitabı okuyorum. En sonda da tabi Meclis Başkanlığı, divan, siyaset kurumu olarak parlamentonun içerisinde bulunduğum konum konusunda daha derinleşmek için eski Meclis başkanlarının hatıralarını okuyorum.

ÖNCELİĞİMİZ ANAYASA

Yeni dönemde sizi hangi alanda göreceğiz?

Bana çok genç bir hukukçuyken de siyaset teklif edildi. Önceki başbakanlarımızdan, Cumhurbaşkanlarımızdan Turgut Özal tarafından teklifler gelmişti. O zaman demiştim ki, siyasete girmek için bilimsel tamamiyet yetmez, ekonomik tamamiyeti de sağlamak lazım. O şartlar daha doğmadı dedim. Ama gün geldi yine siyaset teklifi aldım ama hedefli, amaçlı olarak siyasete katıldım. Siyasette yaptıklarım var, önümüzdeki dönemde yapmak istediklerim var. Benim siyasette gerçekleştirecek temel misyonlarımdan birisi 200 yıla yaklaşan bir geçmişle anayasasını eline alamamış, sahip olamamış Türk milletine bir anayasa kazandırmak. Çünkü şu ana kadarki hangi anayasaya bakarsanız bakın ya bir vesayet organı ya da seçkinci çevreler bu anayasaları yapmışlar. Toplum adına toplumsal sözleşme niteliğinde katılımcı bir sivil anayasa yapılamamış, Türk milleti böyle bir onurdan mahrum bırakılmıştır. Tabi takdir edilmem halinde bana verilecek her türlü görevi yerine getiririm. Siyasette acaba yapamam mı diyebileceğim bir alan yok.

ARKADAŞINA GÖNDER
Daha yeşil bir Ankara olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN