Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rektör 6 aydır kural tanımıyor

Rektör 6 aydır kural tanımıyor
Gazi Üniversitesi'nde idari olarak mobbinge uğrayan ve gerekçesiz şekilde kadrodan çıkarılan Araştırma Görevlisi Tahir Çalgüner adalet arıyor

Atanması gerektiği halde 6 aydır bir türlü atanamayan Çalgüner, Gazi Üniversitesi Rektörü Süleyman Büyükberber'i mahkemeye verdi

Gülen Örgütü'ne yakın isimlerin üs kurduğu, usulsüz atamaların göz göre göre yapıldığı Gazi Üniversitesi'nde iddiaya göre çalışanlara yönelik idari mobbingin ardından akademik mobingin yapıldığı ortaya çıktı. Gazi Üniversitesi Rektörü Süleyman Büyükberber tarafından 25 Eylül 2014'te daimi akademik kadrodan gerekçesiz şekilde çıkarılan Mimarlık Fakültesi Dekanlığı ve Fen Bilimleri Enstitüsü Araştırma Görevlisi Tahir Çalgüner, kendisine uzun süredir tez danışmanı atamayan üniversite yönetimini mahkemeye verdi.

BİLİNÇLİ YAPILIYOR

15. İdare Mahkemesi'ne yürütmeyi durdurma kararı talebinde bulunan Tahir Çalgüner mahkemeye yaptığı başvuruda "İdari mobbing sürecine dayalı olarak görevime son verilmesinden sonra şu anda da tez danışmanı atanmamak suretiyle ortaya çıkan "akademik mobbing"i, kamu idaresi ve devlet ciddiyetiyle bağdaşmayacak, garezli bir tasarruf olarak görmekteyim. Kasım 2014 tarihinde yaptığım başvurunun üzerinden iki ay geçmesine rağmen ve yeni kayıt döneminde de yeni tez danışmanı atamasının idarece yapılmadığıyla ilgili tarafıma idarece yazılı bir cevap verilmemiştir. Memuriyetten ilişiğimin kesildiği dosyada bir yandan doktoramı halen vermediğim hususu savunulurken ısrarlı taleplerime rağmen doktora tez danışmanımın atanmamış olması tam bir çelişkidir" dedi.

HOCALARA BASKI VAR
Üniversite yönetiminin tez konusunun kabul edilmeyip süreci en başa götürmeye çalıştığını belirten Çalgüner "Doktora tez çalışmam kişisel çabamla, halen devam etmekte olup, tez konum kabul edilmiştir. İdarenin, yönetmelik hükümlerine göre yapamadıklarını, yani benim tez konumu değiştirmeye yönelik, fiili bir durum yaratmaya ve süreci en başa götürmeye yönelik açıkça garezli ve taciz kar bir niyet vardır. Bu konuda fakülte hocalarına benimle ilgili bir baskı ve telkin yapıldığı konusu tarafımca bilinmekte ve örnek kumpas olaylarla da sabittir" şeklinde konuştu. Gazi Üniversitesi yönetimine 30 gün süre veren davaya bakan Ankara 15. İdare Mahkemesi, üniversiteden konu ile ilgili tüm bilgi ve belgeleri istedi. YÖK'ün Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği'nin 20. maddesinde "Enstitü anabilim dalı başkanlığı her öğrenci için tez danışmanını ve danışmanının belirleyeceği tez konusunu ilgili enstitüye önerir. Tez danışmanının önerisi Enstitü Yönetim Kurulu Kararıyla kesinleşir. Tez danışmanının öğrencinin programı içinde ne zaman atanacağı senato tarafından kabul edilen yönetmelikte belirtilir. Ancak tez danışmanının, en geç üçüncü yarıyılın başına kadar atanması zorunludur" ifadeleri yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rektör 6 aydır kural tanımıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN