Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Siz hiç gayrimenkul röntgeni çektirdiniz mi?

"Gayrimenkulün röntgeni mi olur" demeyin, Gayrimenkul Değerleme Uzmanları tam da bu işi yapıyor

Giriş Tarihi: 8.5.2015
Siz hiç gayrimenkul röntgeni çektirdiniz mi?
Gayrimenkul değerleme uzmanları, kelimenin tam anlamıyla bir gayrimenkulün röntgenini çeker gibi, konutlarda tam kullanım alanını, mimari özelliklerini, uygun inşa edilip edilmediğini, arsalarda ise güncel imar durumlarını, tapu kütük kayıtlarını ve en sonunda da rayiç değerini kısacası her şeyini baştan aşağı araştırıp size rapor halinde sunuyor. Bu sektörün önde gelen firmalarından Area Gayrimenkul Değerleme AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Evren İpek, yaptıkları işin aslında ne kadar kritik ve lüzumlu olduğunu bu şekilde ifade ediyor.

YENİ BİR İŞ KOLU
Hayatta bir veya iki kere alım yapılan ve yıllar boyu biriktirilen binlerce liranın yatırıldığı bir gayrimenkul hakkında tarafsız ve bağımsız bir uzmana detaylı bir araştırma yaptırmak gerçekten de çok mantıklı… Buradaki tek püf nokta, bu işi SPK ve BDDK lisanslı değerleme firmalarına yaptırmak. Aslında gayrimenkul değerleme uzmanlığı da yeni bir iş kolu… 2001 ekonomik krizinden sonra ortaya çıktı. Şimdilik daha çok bankalar ipotek konusu gayrimenkuller için veya firmalar bilanço güncellemelerinde başvuruyor bu uzmanlara…

KORKULACAK BİR ÜCRETİ DE YOK
Gayrimenkul konusu bankalar ve firmalar için işin uzmanına danışacak kadar önemli ise sıradan vatandaş için de en az o kadar önemli olmalı değil mi? Evren İpek, "Bir araba alırken binlerce lira ödemeden önce arabayı bir otomobil ustasına gösterirsiniz. Bizler de bu işin ustasıyız" diyor. Maliyet olarak da korkulacak bir tarafı yok bu işlemin. Gayrimenkul Değerleme hizmeti ücretleri göreceli de değil, her sene SPK tarafından belirleniyor ve Resmi Gazete'de yayınlanıyor.

DOĞRU BİLGİLERE AREA'DA ULAŞIN
AREA Gayrimenkul Değerleme'nin SPK ve BDDK lisansı bulunuyor. 30'dan fazla ilde hizmet vermekle birlikte doğruluk, tarafsızlık ve bağımsızlık iddiasına da sahip.. Sektöre farklı kurumlarda 10 yıldan fazla hizmet veren 4 arkadaşın daha kurumsal bir yapıya kavuşmak için 2010 yılı başında bir araya gelip kurdukları AREA Gayrimenkul Değerleme AŞ, hali hazırda ülkenin en ciddi ve prestijli kurumlarının da tercih ettiği bir firma... Siz de sahip olduğunuz ya da almak istediğiniz gayrimenkul hakkında doğru bilgilere Area'da ulaşabilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Siz hiç gayrimenkul röntgeni çektirdiniz mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN