Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koltuk altı terlemesi lazerle önlenebiliyor

Memorial Ankara Hastanesi Plastik ve Estetik Cerrahi Bölümü'nden Doç. Dr. Çavuşoğlu, terleme sorununun lazerle kalıcı bir şekilde tedavi edildiğini söyledi

Giriş Tarihi: 10.5.2015
Koltuk altı terlemesi lazerle önlenebiliyor
Koltuk altının aşırı terlemesi günlük yaşamda can sıkıcı, zaman zaman kişiyi utandıran hatta kendisini toplumdan soyutlamasına neden olabilen bir sosyal yaşam problemidir. Ancak lazer tekniği ile uygulanan son derece konforlu bir işlemle bu sorun ortadan kaldırılabilir. Memorial Ankara Hastanesi Plastik ve Estetik Cerrahi Bölümü'nden Doç. Dr. Tarık Çavuşoğlu, lazerle terleme tedavisini anlattı: Terleme sıcaklık değişimleri ve egzersiz sırasında vücut sıcaklığını ayarlamak için gerekli olan sağlıklı bir mekanizmadır. Terleme gerekenden çok olduğunda, stres yaratan, kişinin sosyal, iş ve kariyer yaşamını, ruh sağlığını, bireysel imajını ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir durum haline gelir. Vücutta normalde bir metrekareye karşılık dakikada bir mililitre ter salgılanır. Bu düzey bazı kişilerde 30-40 katına kadar çıkabilir. Fizyolojik terleme ihtiyacı dışında günlük hayatı olumsuz etkileyebilecek kadar fazla olabilen terleme durumuna "hiperhidroz" adı verilir. Bu duruma toplumda yüzde 2-3 oranında rastlanmaktadır.

KALICI ÇÖZÜM SAĞLANABİLİR

Lazer yardımlı aşırı terleme tedavisi lokal anestezi altında yapılmaktadır. Önce basit bir test ile koltukaltı ter bezlerinizin haritası çıkartılır. Sonrasında 3 milimetre kalınlığındaki kanüller aracılığı ile cilt altından koltukaltı ter bezleri kalıcı olarak etkisiz hale getirilmektedir. Toplam tedavi süresi 1 saati geçmeyen bir uygulamadır. Lokal anestezi ile yapılan işlem sonrasında hasta yürüyerek evine gitmekte ve ikinci gün banyosunu yapmaktadır. İşlem sonrasında birkaç gün içerisinde hasta artık koltukaltından terlemediğini veya minimal terlediğini görmektedir. İşlemin etkisi ömür boyu olacak şekilde kalıcıdır.

TERLEME VE STRES BİRBİRİNİ TETİKLİYOR
Bölgesel hiperhidroz el, yüz, ayak ve koltuk altında aşırı terleme olarak görülür. sinirlenme, kaygı, stres ve heyecan terlemeyi artırır. terleme olan bölgelerde bakteri yaşaması kolaylaşır ve kötü koku oluşur. Erişkin bir kişide ter bezi sayısı toplam 2 - 5 milyon arasında değişir. Bunların yaklaşık 3 milyonu kokusuz, berrak bir sıvı salgılayan ter bezleridir. Berrak ter salgılayan bezlerin çoğu ayakların tabanı, eller ve yüz bölgesinde bulunur. Koyu kıvamlı ve kokulu ter salgılayan ter bezleri ise koltuk altı ve genital bölge gibi belirli yerlerde bulunur. Koltuk altlarında diğer bölgelere göre daha yoğunlukta kokudan sorumlu koyu kıvamlı ter bezleri mevcuttur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koltuk altı terlemesi lazerle önlenebiliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN