Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ulaşımda güvenli ve konforlu dönem

Başbakan Davutoğlu'nun Şoför Esnafı Buluşması'nda müjdesini verdiği ÖTV desteği ve GPS yardımı büyük yankı uyandırdı. Esnaf artık daha güvenli ve konforlu hizmet verebilecek

Ulaşımda güvenli ve konforlu dönem
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun şoför esnafına ardı ardına sıraladığı müjdeler bayram havası yaşattı. Konuyla ilgili Sabah 'ya değerlendirmede bulunan Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkanı Mehmet Yiğiner, tüm araçların kamerayla izleneceği yeni dönemde, özellikle çocuğunu okula gönderen velilerin, taksi, dolmuş ve otobüsleri sıklıkla kullanan vatandaşların huzur bulacağını söyledi.

HEPSİ YENİLENECEK
Kamera sistemiyle çocukların güvenlik sorununun çözüleceğine dikkat çeken Yiğiner, "Gün boyu izlenecek araçlarda, taciz, gasp ve rahatsız edici olaylar son bulacak. Aileler güvenle çocuklarını servislere emanet edecek" diye konuştu. Başbakan'ın müjdelerindeki can alıcı noktanın ÖTV vergisi olduğunu vurgulayan Yiğiner, "On binlerce aracın yenilenmesini sağlayacak ÖTV yardımıyla Ankara'da tüm araçlar sıfırlanacak. Başkentin araçlarına hareket, güvenlik ve konfor gelecek. Araçları sistemde otobüs olarak geçen ve fazla para ödeyen minibüsçüler de rahatlayacak" dedi.

SEVİNCE BOĞULDULAR
Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası Başkanı Zafer Şener ise, "Dünden beri telefonlarımız susmuyor, çoluk çocuğuyla sevince boğulan esnaf, Başbakanımıza duacı" dedi. Başbakan Davutoğlu'nun açıklamalarından güvenlik ve sigorta başlıklarına dikkat çeken Şener, "Kamera ve GPS'te yapılacak vergi yardımından yaklaşık 7 bin 700 araç etkilenecek, bu da Başkent sokaklarında 8 bine yakın güvenli araç demek" dedi. Şener, "Taksici cinayetlerinin sık yaşandığı ülkemizde, araçlara kamera ve GPS yardımı şoförlerimizi rahatlattı. Araçların 7/24 saat izlenebileceği bu sistemle cinayetlerin önüne geçilebilecek, taksicilerimiz can kaygısı taşımadan çalışabilecek" diye konuştu.

ESTETİK DURAKLAR OLACAK
Başkentte ÖTV vergi indiriminden yaklaşık 5 bin aracın etkileneceğini belirten Başkan Şener, tüm taksilerin yenilenmesiyle Ankara trafiğinde eski araçların görülmeyeceğini söyledi. ÖTV desteği ile sıfır araçlarda 20-25 bin TL esnafın kazancının olacağını da söyleyen Şener, "Şoförler odası olarak bizim üç araç çekicimiz adeta yollarda kaldı. Sürekli yolda kalan ve kazalara sebep olan eski arabaları çekmekten yoruldu. Ama vergi yardımıyla hızla yenilenen araçlarla Ankara'da eski araba devri son bulacak. Yine dinlenme ve durak düzenlemeleriyle Başkentte tek tip, estetik duraklar olacak" diye konuştu. Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın da, ÖTV müjdesi ile otomotiv sektörünün harekete geçeceğini ve araç satışlarının patlayacağını kaydetti.

MİNİBÜSÇÜ MEMNUN
Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Hacı Bekir Gani de minibüs fiyatlarının 100-150 bin lira arasında değiştiğini ve ÖTV oranının da bu araçlarda yüzde 9 olduğunu ifade ederek, "Bu gelişmeden minibüsçü esnafı oldukça memnun oldu, çok olumlu karşılandı" ifadelerini kullandı. Başbakan Davutoğlu, "Ticari taksi, hatlı minibüs, servis aracı, özel halk otobüsünüzü 2016 yılı sonuna kadar yenilerseniz, ÖTV'nizi biz ödeyeceğiz. Yani bir seferliğine değil 2016 sonuna kadar yenilemeniz halinde ÖTV'niz bizden" ifadelerini kullanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ulaşımda güvenli ve konforlu dönem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN