Devrim gibi kararlar taksiciyi sevindirdi

Başbakan Davutoğlu'nun açıkladığı ÖTV, GPS ve sigorta düzenlemelerini taksicilere sorduk. Yıllarca borç yükü altında ezildiklerini belirten taksiciler "Başbakan bir çağı kapatacak" diyor

Giriş Tarihi: 15.5.2015
Devrim gibi kararlar taksiciyi sevindirdi
Başbakan Davutoğlu'nun esnafa açıkladığı ÖTV, GPS, güvenlik kamerası ve sigorta gibi düzenlemeleri taksici esnafına sorduk. Yapılacak düzenlemenin şoför esnafı için büyük ayrıcalık olduğunu belirten taksiciler, "Bu düzenlemeler yeni Türkiye'nin taksicilikteki devrimidir" dedi. Yaklaşık 30 yıldır taksicilik yaptığını belirten Osman Telli (65), "Yıllarca tuvalet gibi duraklarda çalışan bizler için Başbakanımızın açıklamaları tarihe not edilecek derecede önemli. Bize bir kimlik ve değer kazandıracak bu çalışmalar Yeni Türkiye'de yeni taksicilik dönemini başlatacak" dedi. Esnafın en büyük sıkıntısının ağır sigorta ücretleri ve ÖTV olduğunu söyleyen Telli, "20 yıllık araçlar yolda kalsa da değiştiremiyorduk, sigortalarımız çok yüksekti, nefes alamıyorduk. Hem şoför hem de müşterinin nefes alacağı bu düzenlemelerle Ankara'da yepyeni bir dönem başlayacak. Yepyeni bir hizmetli taksicilik yeniden doğacak" diye konuştu.

ŞOFÖR DEMEK BORÇ DEMEK
Taksicilikte 25 yılı geride bıraktığını belirten İsmet Demir (51) ise "Yıllardır horlanan bizler için tarihi bir adım atan başbakanımıza teşekkür ederiz. Ezildik, horlandık ama bitti, artık başkent sokaklarına ve esnafa Avrupai bir düzen gelecek" görüşünü dile getirdi. Çocuklarının ÖTV vergisi nedeniyle borç üzerine doğduğunu söyleyen Demir, "Bizler için ÖTV kâbustu, arabayı krediyle alıyorduk ve borcu ödeyene kadar araba eskiyordu. Başkentte şoför esnafı demek borçlu adam demekti. Taksicilik bu düzenlemelerle kişilik kazanacak, aşağılanma, hor görülme son bulacak. Kamera sistemiyle de bahar havasında, güle oynaya çalışacağız. Taksiciler artık yolda kalmayacak" diye konuştu. Nizamettin Yıldız ise yıllarca eski araçlarla canları pahasına çalıştıklarını kaydederek şöyle dedi: "Araçlar pahalı olduğu için değiştiremiyorduk ama artık bu devir bitecek. Ankara'da değişmeyen araç kalmayacak. Taksicinin yıllardır bitmeyen derdiydi ÖTV. İnşallah bu sıkıntı da son bulacak. Sigorta ve kanuni düzenlemeyle part time taksicilik bitecek. İstikrar olmadığı için 2-3 ay çalışan gitti, artık bu olmaz. Hepimiz taksilerimizi değiştirmeye gideceğiz. Trafikte devrim yaratacak bir düzenleme."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devrim gibi kararlar taksiciyi sevindirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN