Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekmek isterken bir daha düşünün!

Apartman sakinleri ve yönetimiyle karşılaştıkları sorunları çözmek isteyen kapıcılar sendika kurdu

Giriş Tarihi: 16.5.2015
Ekmek isterken bir daha düşünün!
Başkentte kapıcılık yapan Uğur Gözel ve 7 arkadaşı Türkiye'de ilk kez kapıcılar için sendika kurdu. Her binanın demirbaşı olan apartman görevlilerinin haklarını korumak amacıyla kurulan sendikaya kaloriferciler ve gündelikçiler de üye olabilecek. 'da bağımsız kurulan ilk sendika olan Konut-Sen'in başkanlığını da üstlenen Uğur Gözel, 3 ay önce 7 arkadaşı ile kurdukları sendikanın 200 civarında üyeye ulaştığını, yaptıkları araştırmada Türkiye genelinde ise 2 milyondan fazla apartman görevlisi olduğunu belirlediklerini kaydetti.

2 MİLYONUN SÖZCÜSÜ OLACAĞIZ
İki milyon kapıcının sözcüsü olmayı amaçladıklarını söyleyen Gözel, apartman görevlilerinin sigortasız çalıştırılma, maaş ödeme düzensizliği ve uzun çalışma saatleri gibi birçok sorunları olduğunu ifade etti. Gözel, sendika olarak bu tür sorunların çözülerek apartman görevlilerinin daha iyi çalışma şartlarına kavuşması için çalışmalar yapacaklarını belirtti.

TOPLANTILAR DÜZENLİYOR
İlk olarak sendikayı tanıtmak için kolları sıvadıklarının, bu kapsamda Ankara'nın birçok yerinde apartman görevlileri ile toplantılar düzenlediklerinin altını çizen Gözel, "Bu meslek gurubunun bazı konfederasyonlar tarafından belli amaçlara hizmet ettirildiğini ve buna karşılık hiçbir sorunlarıyla ilgilenilmediğini biliyoruz. Bizler de apartman görevlisiyiz ve işin içinden geldiğimiz için kardeşlerimizin problemlerini daha iyi görebiliyoruz. Bu nedenle bağımsız olarak bir sendika etrafında birleştik, dilimiz döndüğünce de arkadaşlarımıza misyonumuzu, vizyonumuzu anlatma gayretindeyiz" diye konuştu.

'YÖNETİCİ KORKUSUNDAN ÜYE OLAMIYORLAR'
Bazı yöneticilerden de olumsuz tepki aldıklarını ifade eden Gözel, "Bu sektörde kapıcılar, yöneticiler tarafından istenildiği gibi çalıştırılıyor. Kapıcılar mesai kavramı, tazminat kavramı bilmezler. Ama tatile giderken evlerini, arabalarını ve yeri geldiğinde de kendilerini emanet ettikleri yine onlardır. Kimi arkadaşlarımız yönetici korkusuna sendikamıza üye olamıyor. İnşallah sendika olarak bu algıyı kıracağız" dedi.

'APARTMAN GÖREVLİSİ YASAL ZORUNLULUK'
Anayasanın 51. maddesi ile insanların sendikal haklarının güvenceye alındığını söyleyen Gözel, "Devletimizin izlediği kentsel dönüşüm projeleri ve Çalışma Bakanlığımızın çıkardığı 'belli sayıda konuta apartman görevlisi zorunluluğu' yasası büyüyen yeni Türkiye yolunda bu meslekte sendikalaşmayı da beraberinde getirdi. Zamanla diğer meslek grupları da sendikamıza üye olabilecek" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekmek isterken bir daha düşünün!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN