Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osman BEKAR: Pegasus ve gerçekler

Giriş Tarihi: 16.5.2015
Basketbol Federasyonu'nda genel kurul için geri sayım devam ederken adayların da çalışmaları devam ediyor. Yarış, şu an başkanlık koltuğunda bulunan Harun Erdenay ile Lütfi Arıboğan arasında geçecek gibi. Lütfü Arıboğan 2005 yılında bir kez daha aday olmuş ve Turgay Demirel karşısında kaybetmişti. Arıboğan bu genel kuruldan sonra rotasını futbola çevirmiş ve Futbol Federasyonu ile Galatasaray kulübünde çeşitli görevler almıştı.
Her iki isim de basketbol camiasınca yakından tanınan isimler.
Her iki adayı da seçim öncesinde mercek altına alalım diyorum. Harun Erdenay, nam-ı diğer PEGASUS. Efendi kişiliği ile centilmenliği ile ve basketbolumuzun en önemli oyuncularından biri olarak çıkıyor karşımıza. Erdenay ile alakalı olarak biraz da muhalif cephenin dillendirmeye çalıştığı, Avrupa basketbolunun patronu ve dünya basketbolunun 1. Başkan Yardımcısı olan Turgay Demirel'in, Erdenay'ın başkan olması durumunda federasyonu yönetmeye devam edeceği görüşü var. Bu görüşe ben hiçbir şekilde katılmıyorum. Harun Erdenay, 23 yıllık basketbol kariyerinde hem oyuncu hem de yönetici olarak yer aldığı sürede herkesin takdirini kazanmış karakter sahibi, efendi, kendi projeleri, üslubu olan bir başkan adayı. Türk basketbolunun, başkan seçildiği takdirde böyle bir şeye müsaade edeceğini hiç mi hiç sanmıyorum. Evet Demirel federasyonunda görev almıştır ama böylesine önemli bir sorumlulukta mutlaka çizgileri olacaktır. Ancak Türk basketbolunun gelişimi için TBF ile FİBA arasında uyumlu bir çalışma dönemi ülkemizin menfaatine olacaktır.
Başkanlık yarışında sadece rakip cephenin dillendirdiği bu iddianın dışında Erdenay ile alakalı hiçbir olumsuz referans yok. Erdenay'ın aleyhinde yazı yazdırılan, haber yaptırılan şahısların da aslında onu ne kadar iyi tanıdıklarını ve yazdıkları suçlayıcı yazıları yazarken ellerinin ne kadar titrediğini de tahmin edebiliyorum.
Yarışın diğer tarafı Lütfü Arıboğan içinse dile getirilen iddialar bugüne kadar spor kamuoyunda zaten bilinen, gün yüzüne çıkmış iddialar. Geriye dönüp baktığımızda Arıboğan'ın futboldaki şike operasyonları sırasında isminin çokça sorgulandığını ve yıprandığını görüyoruz. Bunun dışında Galatasaray Kulübü'nün borç yükünden dönemin başkanı ile birlikte sorumlu tutulması da Arıboğan için diğer bir olumsuz referans. Arıboğan Galatasaray Kulübü'nde aktif yönetici iken takımını TBL Finali'nde Fenerbahçe karşısına çıkartmayarak herkesin tepkisini de çekmişti.
Hatta sponsor firma bile protesto ederek Galatasaray Basketbol takımı ile anlaşmasını noktalamıştı. Arıboğan, Galatasaray'da profesyonel yönetici iken basketbolun içinden gelmiş biri olarak Türk spor tarihine final maçına çıkmama kararının içinde olması yine tüm basketbolseverlerde ve sağduyulu Galatasaraylılarda hayal kırıklığı yaratmıştı.
Burada bu olayların detaylarına girmeyeceğim. Zaten merak eden internetten araştırmasını yapabilir.
Benim temennim kim olursa olsun sonuçta basketbolumuzun kazanması. Her iki isim de camia tarafından tanınan insanlar.
Oy kullanacak olan delegelerin artısıyla eksisiyle değerlendirme yapıp yeni başkanı seçeceğine eminim.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osman BEKAR: Pegasus ve gerçekler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN