Daha zengin başkent için hep çalışacağız

AK Parti Milletvekili Adayı Mehmet Emin Zararsız, göçlerin sebep olduğu sorunları ortadan kaldırıp başkentin daha da büyümesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi

Giriş Tarihi: 18.5.2015
Daha zengin başkent için hep çalışacağız
'nın hem başkent olması hem de bir büyükşehir olması nedeniyle sürekli göç aldığını ifade eden AK Parti Ankara 1. Bölge Milletvekili Adayı Mehmet Emin Zararsız, göçlerle oluşan istihdam ve ekonomi sorunlarının çözüme kavuşturulacağını, başkentin daha da büyüyeceğini söyledi.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Yozgat doğumluyum. 1984 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldum. Yüksek lisansımı Ankara Üniversitesi'nde, doktoramı Selçuk Üniversitesi'nde İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku alanında yaptım. 1996-1997 yıllarında İngiltere Leicester Üniversitesi'nde Avrupa Birliği Hukuku ve İnsan Hakları Hukuku alanında ikinci bir yüksek lisans yaptım. Çalışma hayatıma, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nda, 1980 yılında memur olarak başladım. Daha sonra Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Araştırma Görevlisi olarak üniversiteye intisap ettim. 1993 yılında ise Planlama Uzmanı oldum. 2003 yılından itibaren, AK Parti hükümetleri döneminde Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı, Başbakanlık Müsteşar Vekili, Gümrük Müsteşarı, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı, Yükseköğretim Kurulu Üyesi, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı, Başbakan Başmüşaviri olarak görev yaptım.

"HAYALİM YENİ ANAYASA"

Siyasete girme düşünceniz nasıl oluştu?

Özgeçmişimden bahsederken belirttiğim görevlerim siyasetin içinde olan görevlerdi. Diğer taraftan, hukuk alanında akademik çalışma yapmış bir kişi olarak, elbette devlet yönetimi sürekli ilgi alanımızda olmuştur. Siyasete girme amacımıza gelince siyaset devlet işlerini yönetme sanatı ise, bunca yıldır yürütme organındaki yönetim fonksiyonuna, bundan sonraki dönemde yasama organındaki yönetim fonksiyonunu üstlenmek, belki birinci amaç olarak ifade edilebilir. İkinci olarak, neredeyse yürürlüğe girdiği ilk günden itibaren tartışılan ve komple değiştirilmesi bütün siyasî kesimler tarafından dile getirilen Anayasa'nın yeni bir anayasa ile değiştirilmesi en büyük hayallerimdendir. Üçüncü olarak, 3 Kasım 2002 tarihinde yeniden milletin değerleri ile devlet buluşmuş, bu buluşma yine bir yerleri rahatsız etmiştir. Ancak bu sefer geçmiş dönemlerden farklı olarak millî iradeden alınan güçle bütün bunlara karşı durulmuş ve vesayet odaklarının güçleri kırılmıştır. 13 yıldır sürmekte olan bu buluşmanın daha nitelikli bir şekilde devamına katkı sağlayabilmek için aktif siyasete girmeye niyetlendim.

'HEDEF MODEL ÜLKE'

Neden AK Parti'yi tercih ettiniz?
Siyasetle ilgili olduğum lise yıllarımdan bu yana, sürekli AK Parti'nin öncüleri sayılan siyasî düşünce ve hareket içinde yer aldım. Bu nedenle başka bir siyasî hareket içinde yer almamız zaten mümkün değildir. İnandığım, yaşamaya ve yaşatmaya çalıştığım değerlerimle AK Parti'nin ortaya koyduğu duruş, düşünce, öneri ve amaçları uyuştuğundan elbette AK Parti. 12 yılını tamamlayan birinci yarıda reform ve restorasyonlarla sağlam bir temel atılan ülkemizde, bu temel üzerine daha sağlam inşaları hayata geçirebilmek için AK Parti. Geçmiş dönemlerde olduğu gibi örnek alan, politika dayatılan bir ülke yerine, örnek alınan, model olan bir ülke inşa etmek için AK Parti. Mazlumların, kimsesizlerin yanında olmak, sessizlerin sesi olabilmek için AK Parti. 2023 Vizyonu çerçevesinde ülkemizi dünyanın ilk 10 devleti arasında görebilmek için AK Parti.

Siyasette sizi hangi alanda aktif olarak göreceğiz?
Milletvekillerinin iki seçim çevresi olduğunu düşünmekteyim. Birincisi Türkiye seçim çevresi, ikincisi seçilmiş olduğu yer. Genel seçimde milletvekili olarak TBMM'ye girmemiz halinde bu anlayışla görev ve yetkilerimizi kullanacağız.

ANKARA GERÇEK BİR METROPOL OLACAK

Seçilmeniz halinde Ankara ile ilgili projeleriniz neler?
Ankara hem başkent olması hem de bir büyükşehir olması nedeniyle sürekli göç almaktadır. Ankara'nın köylerinden (şimdi mahalle olmuşlardır) ve küçük ilçelerinden metropol bölgelere ciddi bir göç de yaşanmaktadır. Elbette bu kadar kişinin Ankara'ya gelmesi başta istihdam ve ekonomik sorunlar dâhil, bazı sorunların da doğmasına yol açmaktadır. Bunun yanında Ankara metropol bölgesinin ulaşımdaki raylı sistem oranının diğer ülkelerin başkentleri ve benzer büyüklükteki illeriyle mukayese edildiğinde oldukça düşüktür. Bu noktalarda başkenti rahatlatma adına her çalışmaya katkı sağlayacağız.

AK Parti'nin 2023 vizyonunda Ankara'nın yeri nedir?
Türkiye'nin, dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer alması, kişi başı milli gelirin 25 bin Dolar'a, ihracatımızın 500 milyar Dolar'a ve Gayrisafi Yurtiçi Hâsılanın 2 trilyon Dolar'a çıkarılması, işsizlik oranının yüzde 5 düzeylerine indirilmesi hedeflerinin gerçekleşmesi halinde, Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 7'sinin yaşadığı Ankara'nın da bu değerlerden en çok payı alan il olmasını sağlayacaktır.

AK PARTİ ASLA OY AVCILIĞI YAPMADI

8 Haziran'da oluşacak siyasî tablo hakkında ne söylemek istersiniz?
8 Haziran günü halkımız yine istikrarın, kalkınmanın ve adaletin devamı için AK Parti'yi tek başına iktidara getirecektir.

BAŞKENTTEN İSTİKR ARA EVET

Sizce AK Parti'yi diğer siyasî oluşumlardan farklı kılan nedir?

Bu konuda sıralanabilecek çok şey vardır. Ancak çok önemli gördüğüm bir kaçına temas edeyim. Öncelikle kurulduğu 2001, iktidara geldiği 2002 yılından bu yana ne söylemişse yapmış, yapmayacağı herhangi bir şeyi de oy avcılığı veya popülizm uğruna söylememiştir. İkincisi, AK Parti'ye rengini veren, felsefesini oluşturan tüm temel metinleri (Parti Programı, bu zamana kadarki seçim beyannameleri, hükümet programları, vb.) ile siyasî kadroları milletin değerleriyle çelişmeyen, onunla iç içedir. Üçüncüsü, AK Parti hem ülkesini hem de dünyayı iyi okuyabilen, tarihî sorumluluklarının farkında, büyük hedefleri olan bir partidir.

Son olarak Başkent seçmenine mesajınız nedir?

12 yıl içinde yeniden sağlam temelleri atılan bu ülkenin, ikinci yarıda bu sağlam temeller üzerine sağlam inşaları için ülkesinin ve halkının ihtiyaçlarını çok iyi bilen bu kadrolarla bir kez daha istikrarın devamına Başkent halkı da 'evet' diyecektir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Daha zengin başkent için hep çalışacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN