Görme engelliler için 'akıllı duraklar' geliyor

Giriş Tarihi: 21.5.2015
Görme engelliler için 'akıllı duraklar' geliyor

Teknokent'te görme engelliler için hazırlanan 'akıllı otobüs durakları' projesinin pilot çalışması Hacettepe Üniversitesi Beytepe ve Sıhhiye yerleşkelerinde yapılacak

Görme engelli bireylerin eğitime, öğretime, sosyal yaşama ve kültürel alanlara eşit şekilde katılımlarına destek olmak üzere Hacettepe Teknokent'te "Akıllı otobüs durakları - Görünen duraklar" projesi hazırlandı. Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer'in başlattığı ve Klinik Eğitim ve Araştırma Genel Müdürü Kutluhan Yazıcı'nın koordine ettiği proje ile Ankara'da yaşayan görme engellilerin, toplu taşıma araçlarına ulaşabilmeleri ve kullanımları sırasında ortaya çıkan ulaşım sorunlarına çözüm getirilerek, eşit ulaşım hakkı tanınması amaçlanıyor. Hacettepe Teknokent'teki klinik şirketi tarafından hazırlanan projede, akıllı telefona yüklenecek bir yazılımla engelli bir vatandaş, gitmek istediği durağın yerini, gelen otobüsün numarasını ve güzergahını bu uygulamadan öğrenebilecek. Durak ile toplu taşıma aracı arasındaki iletişim elektronik etiketleme sistemi teknolojisi ile sağlanacak ve şoföre durakta bir engelli yolcu olduğunu bilecek. "Görünen duraklar" projesi ile görme engelli kullanıcı, durakta beklemeden önce bulunduğu konumdan otobüs hat numarasını girerek, sunucu üzerinden aracın kaç durak ötede olduğunu öğrenebilecek.

ŞOFÖRE BİLGİ VERECEK
Program, kişinin durağa geldiğini konum bilgisinden otomatik olarak algılayarak, otobüs şoförüne iletebilecek ve durakta bir görme engelli olduğu bilgisi sisteme gönderilebilecek. Uygulama en yakındaki durağı engelliye sesli olarak bildiriyor ve durağa doğru yönlendiriyor. "Görünen duraklar" projesinin pilot çalışması, Hacettepe Üniversitesi Beytepe ve Sıhhiye yerleşkelerinde bulunan görme engelli vatandaşlar için yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Görme engelliler için 'akıllı duraklar' geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN