AFAD'dan çocuklara özel deprem eğitimi

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı eğitmenleri, Deprem Simülasyon Merkezi'nde, öğrencilere depremde nasıl davranılması gerektiğini oyunlarla öğretiyor

Giriş Tarihi: 27.5.2015
AFAD'dan çocuklara özel deprem eğitimi
Başbakanlık Afet ve Acil Durum (AFAD) Yönetimi Başkanlığı'na bağlı Deprem Simülasyon Merkezi'nde görev yapan AFAD Eğitmeni Emel Sonkaya, başkentte 2003'te kurulan merkezde bugüne kadar yaklaşık 150 bin kişiye afet bilinciyle ilgili eğitim verdiklerini belirtti. Sonkaya, ziyaretçilerin çoğunluğunu ilköğretim çağındaki çocukların oluşturduğunu, bu nedenle alanında uzman AFAD eğitmenlerince çocuklara yönelik geliştirilen farklı yöntemler benimsediklerini ifade etti. Sonkaya, "Çeşitli interaktif yöntemler kullanıyoruz. Oyunla, müzikle, drama etkinlikleriyle, tiyatroyla öğrenme gibi yöntemleri deniyoruz" dedi.

KARAGÖZ-HACİVAT OYUNLARI
Eğitimlerin öncelikli amacının "Hazırlık yaparsak önleyebiliriz" düşüncesinin yaygınlaşmasını sağlamak olduğunu vurgulayan Sonkaya, şöyle konuştu: "Bunun yanında afetlerden korunmak için yapılacakların bireysel ve toplumsal refleks haline gelmesi hedefleniyor. Afet eğitiminde daha önce kullanılmamış yöntemler deneniyor. Afet eğitimleri için özel tasarlanmış sağlam ev yapma, eşya sabitleme oyunları, depremin oluşum mekanizmasını kavratmaya yönelik modeller, tiyatro, drama etkinlikleri, oryantiring oyunları, Karagöz-Hacivat oyunları, müzikle eğitim gibi zengin ve renkli uygulamalarla tamamen interaktif yöntemler kullanılıyor." Sonkaya, eğitimin başarısının katılımcının çokluğuyla değil, harekete geçirilenlerle ölçüldüğünü anlattı. Bu nedenle merkezde eğitim verdikleri öğrencileri geçen yıldan itibaren okullarında ziyaret ettiklerini kaydeden Sonkaya, "Evlerinde uygulamalar yapmışlar, bu da bizi mutlu etti" dedi.

'MERKEZE TALEP ÇOK FAZLA'
Eğitimlerin katılımcı öğretmenler tarafından da çok beğenildiğini söyleyen Emel Sonkaya, "Katılımcılar eğitimdeki yaklaşımımızı çok başarılı bulduklarını ifade ediyor. İnteraktif tiyatromuzda kullandığımız 'Hazırsan Deprem Salıncak' isimli çocuk şarkısı da çok beğenildi. Okullardan çok mutlu edici geri bildirimler alıyoruz" diye konuştu. Sonkaya, engelli çocuklar için özel eğitimler hazırladıklarını da belirterek, "İşitme engelli çocuklarla bire bir iletişime geçmek için işaret dili öğrendik. Görme ve fiziksel engelliler için özel oyun, eğitim ve materyaller hazırladık. Eğitim verdiğimiz işitme engelli çocukların bizim için işaret diliyle hazırladığı 'Depremden korun' şarkısı da bizi çok duygulandırdı" dedi. Talebin yoğunluğu nedeniyle merkez kapasitesinin artık yeterli olmadığını belirten Sonkaya, daha büyük ve teknolojik merkez projesi hazırlayacaklarını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AFAD'dan çocuklara özel deprem eğitimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN