70'lik Zehra teyze KEÇMEK'in gözdesi

Geleneksel 8'inci Keçiören Belediyesi Sanat ve Meslek Edindirme Kursları (KEÇMEK) El Sanatları Yıl Sonu Sergisi açıldı. Açılışa 70 yaşında sertifika alan Zehra teyze damga vurdu

Giriş Tarihi: 30.5.2015
70'lik Zehra teyze KEÇMEK'in gözdesi
Geleneksel Keçiören Belediyesi Sanat ve Meslek Edindirme Kursları (KEÇMEK) El Sanatları Yılsonu sergisi, Kalaba Kent Meydanı'na kurulan bin 200 metrekarelik dev çadırda açıldı. Sergide, KEÇMEK merkezlerinde eğitim gören 10 bin kursiyerin 28 branşta ürettiği el emeği göz nuru 2 bin 500 eser görücüye çıktı. Hem okuma-yazma hem şiş dantel kurslarını bitirerek sertifikalarını alan 70 yaşındaki Zehra teyze katılanlardan büyük alkış aldı.
67 BRANŞTA KURS AÇILDI

Belediye Başkanı Mustafa Ak, KEÇMEK'in Türkiye'nin sayılı büyük kurs merkezlerinden olduğunu belirterek "Bu yıl 67 branşta eğitim verdik. El sanatları, bilgisayar, müzik, kişisel gelişim, okuma yazma, meslek öğrenme ile alakalı ve benzeri kurslarımız var. Meslek kurslarımızdan mezun olanlara Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika veriyoruz. Böylece hem meslek edinmiş oluyorlar hem de iş yeri açıp işe girebiliyorlar. KEÇMEK kurslarımız bulundukları mahallelerde sosyal hayatı canlandırıyorlar. Komşuluk, arkadaşlık ilişkileri gelişiyor ve güzel dostluklar kuruluyor" dedi. 14 KEÇMEK merkezinde bu yıl 11 bin 737 öğrencinin kurs gördüğünü kaydeden Ak, "10 bin 717 öğrencimiz bir meslek öğrenip sertifika aldı. Kursumuza kaydolan öğrencilerimizin yüzde 85'i kadın, yüzde 15'i ise erkek. Kadınlarımız daha fazla ilgi gösteriyorlar" bilgisini paylaştı.

YILLAR SONRA OKUMAYI ÖĞRENDİ
Konuşmaların ardından Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler ve Başkan Ak kursiyerlere sertifikalarını takdim etti. Törenin yapıldığı alanı dolduran gençlerin gözdesi ise 70 yaşında okuma yazmayı öğrenen Zehra Tokgöz oldu. Hem okuma- yazma hem şiş dantel kurslarını bitirerek sertifikalarını alan Tokgöz'ü tebrik eden Mustafa Ak, "Bizim kurslarımızda yaş sınırı yok. Çünkü öğrenmenin yaşı yok. 20 kişi bir araya gelip de bizden kurs açmamızı istediğinde hemen o alanda kurs açıyoruz. Örneğin Çince ve Boşnakça kurslarını bu şekilde açtık" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
70'lik Zehra teyze KEÇMEK'in gözdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN