Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanatına Türkçe isim arıyor

Ressam Kemal Baydede, farklı bir sanata imza atıyor. Sadece kâğıt ve tutkal kullanarak ürettiği tablolarla uluslararası sanat camiasında da ilgi gören Baydede, geliştirdiği bu yönteme Türkçe isim bulmaya çalışıyor

Giriş Tarihi: 30.5.2015
Sanatına Türkçe isim arıyor
Ressam Kemal Baydede, eski dergi sayfalarından yaptığı ruloları birleştirerek tabloya dönüştürüp farklı bir sanata imza atıyor. Sadece kağıt ve tutkal kullanarak ürettiği tablolarla uluslararası sanat camiasında büyük ilgi gören Baydede, geliştirdiği bu sanata Türkçe isim arıyor. Ressam Baydede, yaklaşık 15 yıl önce sıkıntılı olduğu bir dönemde gazete sayfalarını rulo haline getirdiğini belirterek, daha sonra bu ruloları birleştirerek tabloya dönüştürmeye başladığını söyledi. Gazete sayfalarının zamanla sararması üzerine bayilerde satılmayan eski dergilerin kuşe kağıttan sayfalarını kullanmaya başladığını ifade eden Baydede, tutkal ve eski dergilerin sayfalarını kullanarak sanatını bugünkü haline taşıdığını dile getirdi.

BİR ESER 1,5 AYDA BİTİYOR

Baydede, sadece tutkal ve kağıt kullanarak icra ettiği sanatın Kültür ve Turizm Bakanlığınca tanımlanan sanatlar arasında yer almadığına dikkati çekerek, şöyle konuştu: "İcra ettiğim sanat oldukça özgün. Resim sanatına benziyor ama resim değil. Çünkü boya ve fırça kullanmıyorum. Malzemelerim kağıt ve tutkal. Eski dergilerin aynı sayısından 10-15 tane alıp aynı sayfalarını kullanıyorum. Böylece desen ve renk birliğini sağlamış oluyorum. Kullanacağım sayfaları önce tutkal yardımıyla rulo haline getiriyorum. Ardından uç uca eklediğim bu rulolarını çizdiğim desene uygun olarak birleştiriyorum. Bu iş o kadar incelik gerektiriyor ki bir eserim yaklaşık 1,5 ayımı alıyor."

SANATINI TANITIYOR

Geliştirdiği sanatın dünyada benzer bir uygulamasının bulunmadığını savunan Baydede, uluslararası sanat camiasında sanatına büyük bir ilginin söz konusu olduğunu ve Dünya Kağıt Sanatçıları Derneği'nin üyeliğine kabul edildiğini söyledi. Baydede, "Roll paper art" olarak nitelendirilebilecek sanatı için Türkçe bir isim aradığını belirterek, "Literatürde olmayan bu özgün sanat, ebru, katı ve keçe sanatları gibi sahiplenilsin ve ülkemizle özdeşleşsin istiyorum" dedi. Açtığı sergiler ve kurslarla sanatını tanıtma ve yaygınlaştırmaya çalıştığını ifade eden Baydede, son sergisini Turan Üstünel ile "Sıradışı" adıyla Ankara Üniversitesi Kültür ve Sanatevinde açtığını bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanatına Türkçe isim arıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN