Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aikido festivali başlıyor

ODTÜ'de 5'incisi gerçekleştirilecek "Uluslararası Aikido Festivali"nde 20 ülkeden 300 katılımcı görsel bir şölen sunacak. Kendilerine yönelik şiddet olaylarıyla gündeme gelen doktorlar da festivale katılacak

Giriş Tarihi: 6.6.2015
Aikido festivali başlıyor
ODTÜ'nün ev sahipliğinde 5'incisi düzenlenecek olan "Uluslararası Aikido Festivali", bu yıl 10 - 14 Haziran tarihleri arasında Türk Aikido ustası Nebi Vural ve 20'ye yakın ülkeden yaklaşık 300 sporcunun katılımı ile gerçekleştirilecek. Festivalin 4. günü olan 13 Haziran Cumartesi 16.00- 18.00 saatleri arasında, katılan ülkeler gösterilerini sunacak. Son günlerde kendilerine yönelik şiddet olaylarıyla gündemde olan doktorlar da festivale katılacak. Nefes kesen şölenin ardından Spor Merkezi'nin bahçesindeki kokteylde konuklar, küçük ikramların tadına bakma, sürprizlerin keyfini çıkarma olanağı elde edecek. Avrupa Aikido Organizasyonu Teknik Sorumlusu Nobuyoshi Tamura'nın (1933-2010) en sadık öğrencisi olarak tanınan Nebi Vural, tüm dünyada savaş sanatları çevrelerince kabul gören en ileri düzey Türk Aikido ustası. Hayatının büyük kısmını Fransa'da geçiren Vural, Nobuyoshi Tamura ile 1973 yılında tanışıp çalışmaya başladı. Gelen talepler üzerine eğitim verdiği coğrafyayı yıllar içinde genişleterek, bugün 25'in üzerinde ülkeyi kapsayan Avrasya Aikido Organizasyonu'nun kurulmasını sağladı.

Müsabaka içermeyen bir disiplin

Bu organizasyonun içindeki ana direk Türkiye'de bulunan özerk bir federasyon olan Aikido ve Budo Federasyonu (ABF). Pek çok şehirde çalışma yapan kulüplere sahip ABF. Bu kulüplerin oluşturduğu geniş kitleye bakıldığında ilk dikkati çeken genç ve bayan katılımcı sayısının ne denli fazla olduğu. En çok ilgiyi de ODTÜ, Bilkent, Hacettepe, İstanbul, Mimar Sinan ve İstanbul Teknik gibi üniversitelerden gelen gençler gösteriyor. Aikido, kurucusunun düşünceleri doğrultusunda müsabaka içermeyen bir disiplin. Kişinin ne kadar ilerlediğini görmesinin yollarından biri herkesin katılımına açık seminer niteliğindeki çalışmalara, yaz kamplarına, festivallere katılmak. Bu konuda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirme çabasında olan ABF her yıl Türkiye'de çeşitli kentlerde, federasyonun teknik direktörlüğünü yapan Nebi Vural'ın rehberliğinde en az 7 etkinlik düzenliyor. EAO'nun üç ana yaz kampından biri de Türkiye'de yapılıyor. 7 günün üzerinde bir süre boyunca her şeyden uzak, sabah, öğlen, akşam yalnızca Aikido soluyabileceğiniz bir etkinlik bu.

'Düşme' korkusu ile yüzleşme vakti

Yöntem olarak çoklukla fırlatarak atmayı gerektiren Aikido'da, ilk öğrenilecek şey nasıl düşüleceğini bilmek. Yani ilk günden itibaren, kişinin kendisini korumasına dair bir farkındalıkla başlıyor çalışmalar. İnsan çocukluğunun büyük bir kısmını yerde oturarak, yuvarlanarak, yere yakın bir şekilde geçirir. Ancak büyüdükçe yerden uzaklaşırız ve bu durum yere düşme korkularıyla birleştiğinde, düşmek en ciddi korkulardan biri haline gelir. Aikido'nun sizi kendinizle tanıştırdığı noktalardan ilki bu: nasıl düşeceğinizi öğrenirken ilk karşılaştığınız şey, düşme korkunuz. Bir ömür uzunluğundaki bu yol bu şekilde sürekli kişinin kendi korkularıyla yüzleşerek ilerlediği bir yol.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aikido festivali başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN