iş dünyası istikrardan yana

Seçimden sonra oluşan siyasi belirsizlik iş dünyasında karamsar bir hava oluşturdu. Bu belirsizlikten olumsuz etkilenen iş dünyası ve esnafı, güçlü bir iktidarla istikrarın sürmesini istedi

Giriş Tarihi: 10.6.2015
Ankara iş dünyası istikrardan yana
Genel seçimler sonunda sandıktan tek başına bir iktidarın çıkmaması piyasaları olumsuz etkilerken iş dünyasında da kafa karışıklığı meydana getirdi. İş dünyası ve esnaf odaları genel seçim sonuçlarını SABAH 'ya değerlendi. OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, "Halkımızın tercihi bu yönde oldu. Sanayiciler olarak bizler eski karamsar günlerin yaşanmaması ve ülkemizin istikrarının sürdürülebilir olması için siyasi düzenin acilen kurulması gerektiğini düşünüyoruz. OSTİM esnafında bir belirsizlik hâkim. Herkes siyasi tablonun ne olacağını merak ediyor. Doğal olarak da bu belirsizlik işlere yansıyor. Koalisyon dönemlerini tecrübe etmiş bir millet olarak, karamsar, bel irsiz o günleri tekrar yaşamak istemiyoruz. 13 yıldır iyisiyle ya da kötüsüyle ülke her alanda bir istikrar çizgisi yakaladı. Bunu devam ettirip KOBİ'lerin, sanayicinin, yatırımcının motivasyonunu yüksek tutmalıyız ki ülkeyi ekonomik çıkmaza sokmayalım" diye konuştu.

"KOALİSYON İHTİMALİ ZOR"

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, seçim sonuçlarının iş dünyası tarafından nasıl karşılandığının döviz kurları ve borsadaki hareketlerden görülebileceğini söyledi. Seçim sonuçlarının iş dünyası tarafından hoş karşılanmadığını dile getiren Özdebir, "Partilerin seçim öncesi ve seçim sırasında birbirlerine yönelttikleri ithamlar dikkate alındığında buradan ülke yararına bir koalisyon çıkma ihtimalini zor görüyorum. Sadece devr-i sabık yaratmak için bir koalisyon kurulabilir. Bu da yabancı yatırımcının gözünde ülkenin istikrarını sıkıntıya sokar" değerlendirmesinde bulundu. İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İnşaat Müteahhitleri Meclisi Başkanı Tahir Tellioğlu "Siyasi partilerin vakit kaybetmeden, istikrarın devamı için tasarruf ortaya koyarak, sorumluluk almaları gerekmektedir. Seçimler, sükunet içerisinde sonuçlanmıştır ve tablo ortadadır. Bir an önce, sağlıklı hükümet kurmanın yolları aranmalıdır. Kaos ve kargaşa diline karşı, ülkedeki tüm siyasi partilerin milli bir dil ve mutabakat ortaya koyması, milletin bekası ve istikrar için son derece önemlidir. Her parti, Türkiye ve istikrar için sorumluluk almalıdır. Olası bir siyasi kaosa, fırsat verilmemelidir. İnşaat sektörü, ekonominin can damarıdır ve lokomotif sektördür. Sektör olarak, istikrar ve geleceğin öngörülmediği bir siyasi ortamda yatırımcı ve yatırımlar, risk altında olacaktır" dedi. Ankara Ayakkabıcılar ve Çantacılar Odası Başkanı Hüseyin Uzun, piyasaların kurulacak hükümeti beklediğini söyleyerek "Siyasi belirsizlikten ülkenin nasıl etkilendiği ortada. Piyasalarda endişe var ve tek beklenti çözüm süreci, yeni anayasa gibi olguları sağlayabilecek güçlü bir iktidarın olması yönünde. Koalisyon şuanda ülkenin gerçeği gibi görünüyor. Çünkü erken seçimin ülkeye yarar sağlamayacağı inancındayım. İstikrarı devam ettirecek, ülkenin ekonomik kalkınmasını sağlayacak uzlaşmacı bir koalisyonla ancak ekonomi normale döner. Fakat kurulacak koalisyonun kesinlikle demokratikleşme yönünde olması ülke menfaatleri açısından önemlidir" şeklinde konuştu.

'ERKEN SEÇİM OLUMSUZ ETKİLER'

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ANKESOB) Başkanı Mehmet Yiğiner, "Piyasaları rayına oturtmak için bu belirsizlikten çıkılması gerekiyor. Borsa dibe çakıldı, döviz tavan yaptı tüm bunlarda esnafımızı olumsuz etkiledi. Piyasalarda liderlerin tavırları belirleyici olacak. Uzlaşmacı, barış içinde ortak bir mutabakata varılır ve güçlü bir iktidar kurulursa esnafımız rahatlamış olur. Erken seçim memleketi kaosa sürükler ve piyasaları olumsuz etkiler" dedi.

BİLGİ KİRLİLİĞİNİN ÖNÜNE GEÇİLSİN

Türk iş dünyasının siyasette istikrarsızlığın bedelini çok pahalı ödediğini vurgulayan Ankara Genç İş Adamları Derneği Başkanı Fatma Semiz, "Geçmişte bir gecede binde 7 binin üzerine çıkan faizler, inanılmaz artış gösteren döviz kurları birçok işadamı ve şirketin yok olmasına neden oldu. Türkiye çok hassas bir dönemden geçiyor. Bu sebepten dolayı tüm kesimleri aklıselim olmaya davet ediyoruz. Siyasetin önünü tıkayacak, Türkiye'yi kaotik bir ortama götürecek bilgi kirliliğinin önüne geçilmesini istiyoruz. Türk ekonomisi bir krizi kaldıramayacak kadar önemli bir mesafededir. Herkesi sağduyulu olmaya davet ediyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara iş dünyası istikrardan yana
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN