Çayı'nda koku bitti huzur geldi

Giriş Tarihi: 13.6.2015
Ankara Çayı'nda koku bitti huzur geldi

Yaz aylarında artan koku ve kötü görüntüsü ile Sincanlılara kapı pencere açtırmayan Çayı'nda artık huzur rüzgârları esiyor. Vatandaşlar çay kenarında piknik yapmaktan memnun

Çayı'nda artık aileler temiz havanın tadını çıkarıyor. Çayın etrafında piknik yapan vatandaşlar, çaylarını Ankara Çayı'na karşı yudumluyor. Bisiklet ve koşu yollarıyla miniklerin olduğu kadar yetişkinlerin de uğrak mekânı haline gelen Ankara Çayı, oyun grupları, dinlenme alanları, basketbol ve futbol sahaları ile Sincanlıların büyük beğenisini topluyor.

6 MİLYON TON ÇAMUR ÇIKTI

Ankaralıların yıllardır çözülemeyen sorunu Ankara Çayı artık sıkıntı değil huzur kaynağı haline geldi. 6 milyon ton çamurun çıkarıldığı Ankara Çayı, taban ve duvar kaplamalarıyla yepyeni bir görünüme kavuşurken etrafındaki rekreasyon alanlarıyla Sincanlılara rahat nefes aldırıyor. Kötü kokudan dolayı, önceden pencerelerini bile açamayan Sincanlılar, artık Ankara Çayı'nın etrafında ailesi ile birlikte piknik yapıyor. Ankara Çayı'nın tabanının genişletilmesi ve çamurun temizlenmesi ile birlikte 2010 yılındaki 84 yılın rekorunu kıran yağışlardan Sincan'ın can ve mal kaybı olmadan kurtulması da sağlanmış oldu. Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, "Yıllardır Sincan'ın kalbinde akan ve büyük bir sıkıntı kaynağı olan Ankara Çayı, artık Sincan'a yakışır bir görünüme kavuştu. Bu büyük hizmet için başta Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu'na, ASKİ'ye, DSİ'ye ve Büyükşehir Belediyemize bir kez daha teşekkür ediyorum" dedi. Çevre sakinlerinden Yahya Emre Değirmenci, "Biz kokudan dolayı yazın penceremizi açamıyorduk. Sağlığımız tehlike altındaydı. Şehrin ortasından geçen bu çayın pis olması, bir kere başkente yakışmıyordu. Çok şükür Belediye Başkanımız gelir gelmez derdimize derman oldu ve bizi tertemiz bir çaya kavuşturdu. Artık çayın etrafında piknik yapıyoruz, ailemizce vakit geçiriyoruz. Bunu hayal etmek bile imkânsızdı" diye konuştu.

'ENFEKSİYON KAPIYORDUK'
Küçükken Ankara Çayı'nın etrafında oynadıklarını ve hasta olduğunu anlatan Sibel Çelik, "Çocukken arkadaşlarımla birlikte Çayın etrafında koşturur ve eski köprüyü sallardık. Annem bana çok kızardı ama biz arkadaşlarımla yine oraya giderdik. Bir gün çok hasta olduğumu hatırlıyorum. Doktor enfeksiyon kaptığımı söyledi, bir daha çayın orada oynamadık. Şimdi ise artık ailemle, yeğenlerimle burada piknik yapıyoruz. Bu değişim Sincan ve Ankara için çok önemli" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara Çayı'nda koku bitti huzur geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN