Aynı seansta 4 nakil kararı yanlıştı

Giriş Tarihi: 15.6.2015
Aynı seansta 4 nakil kararı yanlıştı

Başkentte yapılan çift kol, çift bacak naklinden sonra hayatını kaybeden Şevket Çavdar'ın Adli Tıp raporu açıklandı. Raporda, bilimsel kurulun verdiği ameliyat kararının uygun olmadığı belirtildi

Hacettepe Üniversitesi'nde çift kol ve çift bacak nakli yapıldıktan 3 gün sonra 27 Şubat 2012 tarihinde ölen Şevket Çavdar'ın ailesinin Ankara İdare Mahkemesi'nde açtığı 600 bin liralık manevi tazminat davasında istenen Adli Tıp Kurumu raporu geldi. Raporda, çift kol ve çift bacak naklinin aynı anda yapılmasının ameliyat sonrası ölüm riskini artırdığı, bilimsel kurul tarafından hastaya verilen ameliyat kararının uygun olmadığına karar verildiği belirtildi.

ELEKTRİĞE ÇARPILMIŞTI
Nevşehir'in Derinkuyu İlçesi Yazıhöyük Beldesi'nde oturan 27 yaşındaki Şevket Çavdar, 12 yıl önce elektrik çarpması sonucu sağ kolunu omuzdan, sol kolunu dirsek üstünden ve iki bacağını da diz altında olacak şekilde kaybetti. Organ nakli için başvuran Şevket Çavdar'a ulaşan Hacettepe Üniversitesi yetkilileri, organ nakli için kuruma çağırdı. Kendisi ve ailesine çift kol ve çift bacak nakli yapılacağı bildirilen Şevket Çavdar, hastanedeki gerekli tetkiklerin yapılması ardından 24 şubat 2012 tarihinde ameliyata alındı.

BİRKAÇ KEZ KALBİ DURDU
İzmir'in Çeşme İlçesi'nde oturan ve Alaçatı'da geçirdiği trafik kazasının organları bağışlanan 40 yaşındaki Nazım Akan'dan alınan çift kol ve bacaklar, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serdar Nasır, başkanlığındaki ekip tarafından Şevket Çavdar'a nakledildi. Daha sonra takibe alınan Şevket Çavdar'ın ilerleyen süreçte kalp-damar ve kan sisteminin nakledilen dokuların idamesini sağlayamadığı için önce sol bacağı, ardından nakledilen diğer uzuvları tekrar alındı. Bu süreçte bir kaç kez kalbinin durduğu belirtilen Şevket Çavdar, ameliyattan 3 gün sonra hayatını kaybetti.

REKOR TAZMİNAT İSTENDİ
Savcılık ve YÖK incelemeleri sürerken, yaşamını yitiren Şevket Çavdar'ın ailesi, 18 Eylül 2012 tarihinde Ankara İdare Mahkemesi'ne Hacettepe Üniversitesi ve doktoru aleyhine manevi tazminat davası açtı. Çavdar ailesinin avukatları anne Fatma Çavdar için 300 bin, Çavdar'ın 4 kardeşi için de 75'er bin lira olmak üzere toplam 600 bin lira manevi tazminat talebinde bulundu. Ayrıca annesine de 20 bin liralık maddi tazminat ödenmesi istendi.

RAPOR OYBİRLİĞİ İLE HAZIRLANDI
İstanbul 1'inci Adli Tıp İhtisas Kurulu tarafından 18 Mayıs 2015 tarihinde hazırlanan raporda, Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün 18 Kasım 2011 tarihinde yayınladığı Kompozit Doku Nakli Endikasyon Listesi'ndeki "İki taraflı alt kol ve bacak ampütasyonu varsa diz altından itibaren kalan bölge için tek veya iki taraflı alt kol ve bacak nakli yapılabilir" maddesine vurgu yapılarak, "Kişiye yapılan çift kol ve çift bacak naklinin aynı seansta yapılmasının ameliyat sonrası ölüm riskini artıracağından bilimsel kurul tarafından hastaya verilen ameliyat kararının uygun olmadığı oy birliği ile mütalaa olunur" denildi.

'ADETA DENEK OLARAK KULLANILDI'
Şevket Çavdar'ın ailesinin avukatı Meryem Gümüş, Adli Tıp raporunda alanında en yetkin 14 doktorun imzası ile Şevket Çavdar için ameliyat kararı alınmasının hatalı olduğu ve içerisinde bulunduğu şartlar uyarınca ameliyat kararının ölüm riskini artırdığı tespiti yapıldığını söyledi. Üniversitenin adını tıp dünyasına duyurmak için böyle bir ameliyatı gerçekleştirdiğini ve Çavdar'ın adeta denek olarak kullanıldığını öne süren Meryem Gümüş, Şevket Çavdar'ın, ameliyatı yapan Doç. Dr. Serdar Nasır tarafından tıp dünyasında adlarını duyurmak adına ölümle baş başa bırakıldığını savundu. Gümüş, "Ameliyat kararının ne derece hatalı olduğu gözler önüne serilmiştir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aynı seansta 4 nakil kararı yanlıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN