Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pidede gramaj tartışması büyüyor

Halk Ekmek ve Fırıncılar Federasyonu ramazan pidesinin gramajı konusunda anlaşamıyor. Taraflar tartışmaya neden olan pidenin gramajındaki 50 gramlık düşüş konusunda birbirlerini suçluyor

Pidede gramaj tartışması büyüyor
Ramazanda iftar sofralarının vazgeçilmezi olan pide, Halk Ekmek ve Fırıncılar Federasyonu arasında tartışmaya neden oldu. Halk Ekmek Genel Müdürü Ali İlkbahar, resmi gramaj ve fiyat tarifelerine uyduklarını, asıl gramajı düşürenin Fırıncılar Federasyonu olduğunu savundu. Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı ise "ATO geçen yıl gramajı 300 olarak belirledi ama Halk Ekmek 250 gram olarak üretti pideyi, halkı kandırdılar" dedi. Konuyla ilgili SABAH 'ya değerlendirmelerde bulunan Halk Ekmek Genel Müdürü Ali İlkbahar, pidenin gramajını Fırıncılar Federasyonu'nun düşürdüğünü belirterek, "Basına Halk Ekmek suç işlemiş gibi yansıttılar, bu çok üzücü. Pidenin gramajıyla kendileri oynadı, bunu kamufle etmek için de bizi kullandılar" dedi. Fırıncılar Federasyonu Başkanı Balcı'nın kendilerine iftira attığını söyleyen İlkbahar, "Bizim resmi kayıtlarımızda pidenin 300 gramdan ve 60 kuruştan satıldığı mevcut. Asıl 300 gramdan 250 grama düşüren kendileri ve kendi yaptıklarını bize mal etmeleri çok üzücü. Biz bir değişiklik yapmadık, Fırıncılar Federasyonu bize iftira attı" diye konuştu. Fırıncılar Federasyonu Başkanı'nın sormadan, araştırmadan asılsız sözler söylediğini belirten İlkbahar, "Halil İbrahim Balcı araştırmadan, sormadan yanlış yapıyor. Resmi kayıtlar ortada. Ayrıca Fırıncılar Odası Başkanı Gürsel Alnıaçık beni aradı ve Halk Ekmek'in pideyi 300 gramdan 250 grama dü��ürdüğünü söylemediğini, bizim başından beri 250 gramdan sattığımızı söyledi. Hem yanlışı yapıyorlar hem de bizi yanlışa alet ediyorlar. Bu konuda Federasyon Başkanı Balcı'nın bizden özür dilemesi gerek" dedi. Söylediklerinin arkasında olduğunu belirten Fırıncılar Federasyonu Başkanı Balcı da, "Bizim yaptığımızda yanlış yok. Yanlış kişiden doğru bilgi alınmaz, bu nedenle de Halk Ekmek'i arayıp sormama gerek yok" diye konuştu. Geçen yıl Ankara Ticaret Odası'nın pidenin gramajını 300 olarak belirlemesine rağmen Halk Ekmek'in 250 gramdan sattığını savunan Balcı, "Tartışmayı başlatan Ali İlkbahar'dır. Fırıncılar Odası'nı fırsatçı olarak göstermeleri çok yanlış. Ekmek üzerinden siyaset yapmak yanlış, bunlar ucuz polemikler" dedi.

SAĞLIKSIZ EKMEK

Halk Ekmek'in kalitesiz un kullandığını iddia eden Balcı, "Peşin aldığını söylediği ucuz unlarla ekmek üretiyorlar. Ürettikleri ekmeğin tadı tuzu yok, sağlıksız" diye konuştu. Balcı, "10 torba undan 1'i düzgün çıkıyor. Unlar sıkıntılı olduğu için de laboratuara ihtiyaçları var. Ekmeğin tadı fiyat politikaları yüzünden düştü. Ürettikleri ekmek kaliteden yoksun, israfı artırıyor. Zaten Halk Ekmek damak tadına da uygun değil, insanlar alıyor ama yiyemiyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pidede gramaj tartışması büyüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN