Biçerdöver kontrolleri için tüm ekipler hazır

Giriş Tarihi: 23.6.2015
Biçerdöver kontrolleri için tüm ekipler hazır

Hububat hasadı hazırlıkları sürerken, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Temel, kayıpları önlemek için sahada olacaklarını ifade etti

Ankara Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, biçerdöver operatörlerini dane ve sap kaybını önlemek için tekniğine uygun biçim yapmaları konusunda uyardı. Temel, "Bu yıl 140 personelimiz ile hasat süresince sahada olacağız" dedi. Ankara Valiliği de biçerdöver kontrolleri hizmetlerinin usul ve esaslarını belirledi. Buna göre dane kaybı yaparak biçim yapan operatörlere 208, anız yakanlara ise yaktıkları her dekar alan için 38,71 TL idari para cezası uygulanacak. Dane ve sap kaybının milli kayıp olduğunu ifade eden Ankara Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Temel, "Bu yıl 140 personelimiz ile hasat süresince sahada olacağız. Yaptığımız denetimlerde belgesiz veya yüzde 2'den fazla dane kaybına neden olacak şekilde biçim yapıldığının tespit edilmesi halinde, operatör ve biçerdöver sahiplerine her fiil için ayrı ayrı 208'er TL idari para cezası uygulayacağız" diye konuştu. Çiftçilerin emeğinin toprağa gömülmesine izin vermeyeceklerini kaydeden Temel, dane kaybının sadece çiftçilere değil ülke ekonomisine de zarar verdiğini, yüzde 1'lik dane kaybının on binlerce ton ürüne mal olduğunu söyledi.

Anız yakanlara büyük ceza

Hasat zamanında önemli bir çalışmanın da anız yangınlarıyla mücadele olduğunun altını çizen Temel, çalışmaların hasat öncesi eğitimlerle başlayacağını belirterek, "Bu konuda birçok kurum koordineli çalışacak. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tüm okullarda öğrencilere yönelik eğitim verecek. Müftülükler camilerde anız yangınları ile ilgili hutbeler okutacak" dedi. Anız yakanlara, yaktıkları her dekar için 38,71 TL idari para cezası uygulanacağını, yakılan alanın orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskun mahallelerde olması halinde cezanın 5 kat artacağını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Biçerdöver kontrolleri için tüm ekipler hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN