Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tüp bebekte yeni strateji: 5. Gün

Dünyada yeni bir yöntem olan ve Hacettepe Hastanesi'nde başarıyla uygulanan tüp bebekte '5. Gün embriyo transferi' ile artık ileri yaşlarda da bebek sahibi olunacak

Giriş Tarihi: 28.6.2015
Tüp bebekte yeni strateji: 5. Gün
Uzmanlar, bebek sahibi olamayan ya da olmak için yüzlerce lira harcayan üstelik de bebeğini kucağına almak için uzun bir zaman bekleyen çiftler için yepyeni bir yöntemin müjdesini verdi. Hacettepe Hastanesi'nden Histoloji ve Embriyoloji uzmanı Prof. Dr. Lale Karakoç ile Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Doç. Dr. Gürkan Bozdağ, "Genetik kontrollerinin yapıldığı daha sağlıklı embriyo (döllenmiş yumurta) elde etmeye imkan tanıyan 5. Gün stratejisi ile bebeğinizi daha doğmadan seçebileceksiniz. Bu yöntemle, gebe kalma ihtimali yüzde 10-15 olan 38 yaş üssü kadınların gebe kalma oranı yüzde 50'ye çıkacak" dedi. Bozdağ, "Embriyolar döllendikten sonra genel protokol ya 3. Gün transfer etmektir ya da 5. Gün transfer etmektir. 5. Güne kadar gidenler daha sağlıklı ve dış dünyaya daha fazla direnen embriyolardır. İşte 5. gün embriyoları tüm bu ihtimalleri sıfırlıyor ve daha doğmadan daha dirençli ve sağlıklı olan embriyoları seçme imkanı veriyor" diye konuştu.

SAĞLIKLI DONDURMA ÇOK ÖNEMLİ
Embriyoloji Uzmanı Prof. Dr. Lale Karakoç da, "Biz sadece yumurta değil aynı zamanda hastaların umutlarını da saklıyoruz. Yumurta ve embriyoların iyi koşullarda saklanması gerek, eksik koşullu laboratuvarlarda saklanan embriyolar ölü doğabilir. İyi kalitede merkez yoksa donmuş yumurtanın sağlıklı çözülmesi zor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tüp bebekte yeni strateji: 5. Gün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN