ODTÜ'nün insansız kara aracı göreve hazır

ODTÜ'lü bilim insanları, TÜBİTAK desteğiyle zorlu arazi koşullarında önüne çıkan engellerden kaçınarak gideceği rotayı kendisi belirleyebilen robotik özellikli insansız kara aracı geliştirdi

Giriş Tarihi: 7.7.2015
ODTÜ'nün insansız kara aracı göreve hazır
TÜBİTAK desteğiyle ODTÜ'lü bilim insanları tarafından geliştirilen insansız kara aracı, (İKA) zorlu arazi koşullarında önüne çıkan engellerden kaçınarak gideceği rotayı belirlemekle kalmıyor, araziye ait üç boyutlu görüntü ve derinlik haritası da çıkarabiliyor. ODTÜ Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlhan Konukseven, TÜBİ- TAK tarafından desteklenen ve Yrd. Doç Dr. Buğra Koku ile 10 lisansüstü öğrencisinden oluşan araştırma ekibi tarafından tasarlanarak geliştirilen, yerli imkânlarla üretilen insansız kara aracı projesini anlattı.

OSTİM VE İVEDİK'TEN DESTEK
Konukseven, insansız kara araçlarının arazi ve ortam haritalandırılması, faydalı yük iletimi, bomba imha, arama-kurtarma, toksik maddelerin tespiti ve taşınması, devriye, sınır gözetleme, yasa dışı sınır ihlallerini tespit etme, gözlem ve keşif yapma, hedef belirleme, gibi insanlar için zor ve tehlikeli görevlerde kullanıldığını ifade etti. İKA'lar konusunda dünya genelinde çalışmalar yapıldığını dile getiren Konukseven, İKA konusunun potansiyel faydaları ve kullanım alanlarındaki çeşitliliği göz önünde bulundurarak ODTÜ Makina Mühendisliği bünyesinde de İKA çalışmalarının başlatıldığını söyledi. Konukseven, Türkiye'de bazı savunma sanayi kuruluşları tarafından da bu konuda çalışmalar yapıldığını, ayrıca, robotun üretim aşamasında OSTİM ve İvedik Organize Sanayi Bölgesi'ndeki firmalardan da imalat desteği alındığını kaydetti.

YARI OTONOM TERCİH EDİLDİ
Aracın farklı ortamlara daha rahat adapte olabilmesi ve karar verme mekanizmasına müdahale edilebilmesi için yarı otonom bir sistem geliştirildiğini ifade eden Konukseven, "Böylece aracımız, üzerinde bulunan destek karar algoritmalarının devrede olduğu ve istendiğinde uzaktan ve kablosuz olarak kontrol edilebildiği yarı otonom kontrol yapısı ile tasarlanmıştır" dedi. Aracın robotik özelliklere sahip olduğunu belirten Konukseven, şu bilgileri verdi: "Pek çok zorlu arazi koşuluna uygun olarak geliştirdiğimiz İKA, rota üzerinde bulunan engellerden kaçınmak için destek karar algoritmaları ile kullanıcıya geri bildirimde bulunabildiği gibi bu engellerden kendiliğinden kaçınıp yeni rotaya yönlenebiliyor."

İKA'LAR HER TÜRLÜ BİLGİYİ TOPLAYABİLİR
Konukseven, projenin ileriye yönelik çalışmalarını İKA'nın çevre algılama yetisini artırması yönünde ilerleteceklerini, başka cihaz ve robotlarla iletişimini sağlayacaklarını kaydetti. Doç. Dr. Konukseven, insan için tehlikeli olan bölgelerde İKA'ların rahatlıkla kullanılabileceğine dikkati çekerek, İKA'ların araziye ilişkin tüm bilgileri toplayabileceğini söyledi.

HEDEFİMİZ İNSAN KADAR ZEKİ ARAÇLAR
Buğra Koku ise bugüne kadar DPT ve TÜBİTAK desteğiyle değişik ebatlarda robotlar geliştirdiklerini belirterek, bunlardan birinin de İKA olduğunu anlattı. Hedeflerinin zamanla işleri devralan, tamamen kendi başlarına çalışan otonom araçlar geliştirmek olduğuna işaret eden Koku, insan gibi zeki ve otonom bir aracın dünyada henüz yapılamadığını ancak laboratuvarlarında pek çok farklı çalışma yürüttüklerini belirtti. Koku, inşaat sektörü için eski binaları yıkabilecek bir robotun tasarımını yürüttüklerini, askeri amaçlı robot araçlar geliştirdiklerini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ODTÜ'nün insansız kara aracı göreve hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN