Başkente nitelikli yeşil geliyor

Kenti gri görünümünden kurtarmayı hedefleyen pek çok konut projesi, lılar için binlerce dönüm peyzaj alanı oluşturuyor

Giriş Tarihi: 8.7.2015
Başkente nitelikli yeşil geliyor
Belediyelerin yanında inşaat sektörü temsilcileri de ürettikleri proje konutlarda özel kent ağaçları ve bitkilerle kurgulanan peyzaj alanları oluşturarak 'Yeşil 'nın da temellerini atıyor. İnşaat sektörüne bu noktada büyük iş düştüğünü bildiren Şahika Grup Yapı ortaklarından İç Mimar Murat Altuntaş, marka projelerin kentlerin modernleşmesinin yanında "nitelikli yeşillenmesi" için de katkı sağladığını belirtti. Binlerce dönüm yeşil alana sahip proje konutların yeşil kavramına yeni boyut kattığını kaydeden Altuntaş, "İnşaat firmaları artık yaşam merkezleri inşa ediyor. Elbette bu yaşam merkezlerinin de yeşile ihtiyacı var. İnşa edilen marka projelerin neredeyse tamamı kendine ait peyzaj alanları içeriyor" dedi.

DAHA YEŞİL BİR ANKARA

Ankara özelinde de yeşil alan sayısının arttığını vurgulayan Elit Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Mert Yıldızhan ise geniş yeşil alanlar oluşturmaya olanak tanıyan yeni yerleşim yerlerinin yakın gelecekte başkentin oksijen kaynağı olacağını ifade etti. MFZ Grup ortaklarından Muhanver Gözüm beton yığını görünümünde olan Ankara'nın eski yerleşim yerlerinin de kentsel dönüşümle yeşil ve yaşanılabilir hale gelebileceğinin altını çizdi. Özellikle 40-50 yıllık binaların sıklıkla yer aldığı Çankaya'nın bir an önce yenilenmesi gerektiğini vurgulayan Gözüm, "Çankaya'da değişmesi gereken bir beton yığını var. Nitelikli yeşil alanlara sahip yüzlerce konut projesine Çankaya'nın da eklenmesiyle, dünyaya örnek bir Başkent oluşturabiliriz" dedi.

İŞ'İN RENGİ YEŞİLE DÖNDÜ
Kentlerin yeşillenmesinde konut projelerinin önemli rolü olduğunu anımsatan Besa Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci de, iş merkezlerinde de artık yeşil alanlara yer verildiğini bildirdi. Yoğun geçen iş gününde nefes almak isteyen çalışanların, beton yığını yerine yeşil alan görmek istediğini anlatan Bezci, "İş merkezleri sayesinde kentin göz önündeki yerleri de yeşile bürünüyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkente nitelikli yeşil geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN