Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akbabalar tedavi için Burdur'da

Giriş Tarihi: 13.7.2015
Akbabalar tedavi için Burdur'da
Ankara Kızılcahamam'daki yaşam alanlarından tedavi için Burdur'daki Lisinia Yaban Hayatı Koruma Merkezi'ne götürülen Mısır akbabası (küçük akbaba) ve kara akbabanın yaşamsal tehlikeyi atlatamadığı belirtildi. Küçük akbabada zehirlenme tespit ettiklerini belirten merkez sorumlusu veteriner hekim Öztürk Sarıca, akbabaların yaşam alanlarının tehlikede olduğunu söyledi. Sarıca, akbabaların leşleriyle beslendiği evcil hayvanlarda kullanılan bazı ağrı kesici ilaçlar ile tarlalara atılan fare zehirleri nedeniyle de neslinin tehlikede olduğunu vurguladı.

KANAT ANTRENMANI YAPIYOR
Küçük akbabanın günlük kanat antrenmanlarını ve kontrollerini yaptıklarını anlatan Öztürk Sarıca, "Kanat uç kısımlarında beslenememeye bağlı his kaybı ve kan dolaşımında problem var. Geçen bir haftalık tedavide ayaklardaki kan dolaşımı düzeldi. Sanırım uzunca süre burada kalacak. Bu süre 5- 6 ayı bulabilir. Şu an yeterince güçlü değil. Rehabilitasyondan sonra kanatları güçlenince tekrar doğal hayata kavuşturacağız" dedi.

'ÇOK HIZLI YOK OLUYOR'
Küçük akbabaların doğanın çöpçüleri olduğunu vurgulayan Sarıca, "40 yıla yakın yaşayabilen doğanın en büyük çöpçülerinden olan bu kuş artık çok hızlı yok oluyor" şeklinde konuştu
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akbabalar tedavi için Burdur'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN