Türkiye'nin en iyi haber sitesi

11 lira harcırahla Avrupa Şampiyonu

Avrupa Şampiyonu olan İşitme Engelliler Milli Futbol Takımı'nda çoğu futbolcunun taşeron firmalarında çalışması, kamplarda ise 11 lira harcırah almaları dikkati çekti

Giriş Tarihi: 14.7.2015
11 lira harcırahla Avrupa Şampiyonu
Almanya'nın Hannover kentinde 14-27 Haziran tarihleri arasında yapılan Avrupa Şampiyonası'nı zirvede tamamlayan İşitme Engelliler Milli Futbol Takımı, grup maçları da dâhil oynadıkları 6 maçta 5 galibiyet, bir beraberlik alarak rakip kalelere 23 gol atıp 5 gol yiyerek bir başka başarıya imza attı. İşitme Engelliler Futbol Milli takımının temeli 2008 yılında atıldı. İşitme engellileri yakından tanıyan, onlarla işaret diliyle iyi anlaşan ve tüm taktikleri kulübede işaret diliyle veren Ali Metin'i Teknik Direktörlük görevine getiren federasyon, başarılı teknik adamın görev yaptığı 9 yıl içerisinde 2008'de Dünya ikincisi 2012'de Dünya Şampiyonu, 2015 yılında Avrupa Şampiyonu oldu.

11 LİRA HARCIRAH ALIYORLAR
Çoğu taşeron işçi olduğu için Federasyon, milli takım kampına çeşitli bölgelerden çağırdığı futbolculara izin almakta bir hayli zorlanıyor. Devlet Harcırah Kanunu gereği sporculara 33 lira harcırah veriliyor. Ancak Milli takım kampına katıldıkları için yemek ve içecekler için üçtü ikisi kesilip futbolculara günlük 11 lira harcırah veriliyor.

TRAJİKOMİK ÖDÜL
İşitme Engelliler Milli Futbol Takımı ödül yönetmeliğinin de kurbanı. Avrupa Şampiyonu oldukları için sporculara 20'şer Cumhuriyet altının karşılığı ödül verilecek. Teknik Direktör Ali Metin ile diğer antrenörlere verilecek ödül ise trajikomik. Takımı şampiyon yapan Teknik Direktör Ali Metin, sporculara verilen 20 Cumhuriyet altının beşte bir karşılığı olan 4 Cumhuriyet altını ödül alacak.

47'Sİ DEVLET SPORCUSU
İşitme Engelli Milli Futbol Takımı oyuncularını en fazla sevindiren olay ise Devlet Sporcu unvanını elde etmeleri. İşitme engellilerde dünya şampiyonluğu için 950, dünya ikinciliği için 750, Avrupa Şampiyonluğu için ise 650 bin lira maaş alıyorlar. Toplam 47 sporcu olduğu için kanun gereği en fazla maaş aldıkları ödül veriliyor. 2008 dünya ikincisi takımdan 20, 2012 Dünya Şampiyonu takımdan 15, Avrupa Şampiyonu olan takımdan da 12 sporcu Devlet Sporcusu unvanı aldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
11 lira harcırahla Avrupa Şampiyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN