Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çınar yaprakları tuvale dönüştü

Başkentli ressam Eyüp Gönüllü çınar yapraklarına çizdiği manzara resimleri, beyaz ve kara kalem çalışmaları ile beğeni topluyor

Giriş Tarihi: 21.7.2015
Çınar yaprakları tuvale dönüştü
Ressam Eyüp Gönüllü, tuval olarak ağaç yapraklarını kullanıyor. Resim sanatıyla uğraşan Gönüllü, eserlerini çoğunlukla çınar ağacı yaprakları üzerine çalışıyor. Beyaz kalemle yaptığı çalışmalarıyla da ilgi odağı olan ressam, Ankara Kalesi'ndeki tarihi evleri de kara kalemle geleceğe taşıyor. Çocukluğundan bu yana boya kalemlerini elinden düşürmediğini söyleyen Eyüp Gönüllü çok istemesine rağmen resim eğitimi alamamış. Ancak yeteneğiyle usta ressamları aratmayan eserler ortaya koymayı başarmış. Hayatını resme adayan Gönüllü, farklı resim tarzıyla yaprak sanatı, kara kalem, beyaz kalem, sulu boya ve yağlı boya çalışmaları yapıyor. Gönüllü'nün çınar ağacı yapraklarına çizdiği portre ve manzara resimleri sanatçının kendisi ile özdeşleşen bir sanat olmuş. Yapraklara resim çizme hikayesini anlatan Gönüllü, "Bir gün yolda giderken bir yerden bir yaprak aldım. Çok güzel bir yapraktı ve atmaya kıyamadım. Bunun üzerine resim çalışması yapmayı düşündüm ve uygulamaya koyuldum. Ortaya çok harika bir şey çıktı. Çevremden de olumlu tepkiler aldım. Anladım ki hiç bir şeyi değersiz görmemeliyiz. Ayaklarımızın altındaki bir yaprak parçasını birçok evin en güzel yerinde bulunmasına vesile oldum. Yaprak çalışmasını da ilk defa yapanlardan biriyim" diye konuştu.

ATÖLYESİ EVİNDE
Ankara Kalesi'ndeki geleneksel evler ise Gönüllü'nün tuvalleri ile geleceğe taşınıyor. Evinin küçük bir bölümünü atölye olarak kullanan Gönüllü kara kalem çalışmasına nasıl başladığını şöyle anlattı: "1989'da amatör çizimler ve resimler yapmaya başladım. Çocukken de objeleri camların buğularına ve topraklara çiziyordum. Sonradan kendimdeki bu yeteneği keşfedince kalemle her gördüğüm şeyi çizdim. Şimdiye kadar binlerce eserim oldu. Varoşlarda yetiştiğim ve alaylı bir ressam olduğum için şehrin hep arka yüzünü kara kalem çalışmalarıma aktarıyorum." Yeteneğini her geçen gün ilerleterek özgün eserlere imza atan Gönüllü, siyah fona beyaz kalemle eserler veren ilk ressamlardan oldu. Kendi çabası ile 6 karma sergiye katıldığını belirten Gönüllü, "Profesyonel anlamda hiçbir destek almadan kitaplardan öğrendiğim tekniklerle bugünlere geldim" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çınar yaprakları tuvale dönüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN