Mogan Gölü'ne Haliç modeli

Giriş Tarihi: 25.7.2015
Mogan Gölü'ne Haliç modeli

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, Mogan Gölü'nün temizlenmesine yönelik çalışmalara 2015 sonunda başlanacağını müjdeledi. Gölün temizlenmesinde İstanbul Haliç'te kullanılan teknik kullanılacak

TBMM Eski Başkanı Cemil Çiçek'in, "Bu göl, Ankara'ya bir nimettir, lütuftur" dediği Mogan Gölü'nde yakın zamanda başlanacak temizlik çalışmaları için ihale yapılacak. Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, "Gölde yapılacak temizlik ve rehabilite çalışmaları için 3 bakanlık ve 2 belediye olarak protokol imzaladık. Bu protokol tüm Ankara ve Gölbaşı halkının beklediği bir atılımdı. Bu protokol Mogan'daki kirliliğin ortadan kaldırılabilmesi için atılan en önemli somut adımdır. Çünkü bu gölde en az 20 yıldır yaşanan bir kirlilik sorunu var. Bunun önlenebilmesi için hiç bir atılım yapılmamış. Biz bunun için ilk önemli adımı attık. Gölün temizlenmesi konusunda kararlıyız. Çalışmaların başlaması için ihale aşamasına gelmek üzereyiz" dedi.

HALİÇ TEKNİĞİ UYGULANACAK

Gölün temizlik çalışmalarında izlenecek yol haritasıyla ilgili ön fizibilite çalışmalarının da tamamlandığını belirten Başkan Duruay, "Gölün temizliği konusunda ön fizibilite çalışmaları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek konunun üzerinde titizlikle duruyor. Gölün temizlendikten sonra Ankara'ya ve Gölbaşı'na artı değer katacağının farkındayız. İnşallah 2015 sonlarına doğru çalışmalara başlamak istiyoruz. Gölün temizliğiyle ilgili bütçe işleme alındı. Bu konuda bir sıkıntı yok. İstanbul Haliç'te uygulanan vakumlama tekniğiyle gölü temizleyeceğiz. Suyun dibindeki tortular gölün çevresinde bir yere toplanacak. Seramik işlerinde kullanılmasıyla ilgili düşünceler de mevcut"şeklinde konuştu.

DENİZ HİSSİ YAŞACAĞIZ

Bozkırın ortasında Ankaralılara deniz keyfi yaşatacaklarını belirten Fatih Duruay, "Çalışmalar 3 yılda tamamlanacak. Ben yüzmeyi Mogan'da öğrendim. 1970'li, yani benim çocuk olduğum zamanlarda burada plaj vardı ve insanlar burada suya girer, güneşlenirdi. Bizim amacımız Mogan'ı eski günlerine götürmek. İnşallah 3 yıl sonra Ankara'da gölün temizlenmesiyle birlikte vatandaşlara deniz hissi yaşatacağız" diye konuştu.

HALİÇ NASIL TEMİZLENDİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde Haliç'teki çamurun taranmasıyla kirlilik yok edildi. 5 milyon metreküplük çamur Alibeyköy'deki eski taş ocaklarına pompalandı. 1997'de başlayan çamur pompalama çalışması tam 2 yıl sürdü. Temizliğin ikinci aşamasını ise Haliç'i kirleten evsel ve sanayi atıkların kollektörlere alınması oluşturdu. Marmara'dan temiz su alan Haliç'in koyu renkli suları yavaş yavaş maviye bürünmeye başladı.

3 BAKANLIK VE 2 BELEDİYE İMZALADI

Büyükşehir Belediyesi Mogan Park Sosyal Tesisleri'nde Ekim 2015'te imzalanan ve aralarında TBMM Eski Başkanı Cemil Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Osman İyimaya ve Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay'ın da bulunduğu protokole 3 bakanlık ve 2 belediye imza atmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mogan Gölü'ne Haliç modeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN