Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayvan barınağında zorunlu su orucu

Çankaya Belediyesi, Çayyolu Türkkonut'taki hayvan barınağına yaklaşık 2 haftadır su vermiyor. Barınakta yaşayan 250 yaşlı ve hasta köpek, 35 derece sıcağın altında susuz kaldı

Hayvan barınağında zorunlu su orucu
SABAH Ankara'nın 'Hayvan Barınağı'nda Rant Kavgası' başlığıyla ortaya çıkardığı skandalın ardından Türkkonut'ta bulunan barınakta sıkıntılar katlanarak arttı. Belediyenin, söz konusu haberin ardından barınağı cezalandırdığını belirten Hayvan Kurtarma Derneği Başkan Yardımcısı Fahri Köklü, "Barınaktaki rant haberi belediyede çok yankılanınca yönetim bizi cezalandırmayı seçti. 300 hayvandan 250'sinin yaşlı ve hasta olduğu barınağıma yaklaşık 2 haftadır su verilmiyor" dedi. '

TALİMAT VAR, SU VEREMEYİZ'

Hayvanseverler tarafından gönüllülük esasıyla kurulan Hayvan Kurtarma Derneği'ne bağlı olarak 20 yılı aşkın bir süredir Ankara'da sahipsiz hayvanlara yardım ettiklerini belirten Fahri Köklü, Çankaya Belediyesi'nin basına yansıyan haberlerin ardından kendilerine su cezası verdiğini iddia etti. Günlerdir barınağa su verilmediğini belirten Köklü, "Bize her zaman tankerle su getiren belediye görevlisi son gelişinde 'Amirlerim bir sıkıntı olduğunu söyledi. Barınağa su götürmeyin talimatı aldım' dedi. Bunun üzerine önce belediyeyi aradık sonra da ziyaret ettik. Neden su verilmediğine dair ama bize hep kaçamak cevaplar verildi. 2 haftadır barınakta hayvanlar susuz ve belediye bize neden su vermediğini bir türlü açıklamıyor. Hemen her gün aradık ama cevap yok. Ben haberlerden dolayı cezalandırıldığımızı düşünüyorum" dedi.

ÖNCE PARKLAR, SONRA BARINAK
Uzun uğraşlarının ardından Çankaya Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı'ndan 'Ayla' adında bir yetkiliyle görüştüğünü söyleyen Köklü, "Ayla hanıma bize neden su verilmediğini, bir sorun olup olmadığını sordum o da bana bayram nedeniyle park ve bahçelerin sulanamadığını, önceliğin buralara verileceğini daha sonra barınağa su verebileceklerini söyledi" dedi. Söz konusu kişinin de barınağı neden su verilmediği sorusunu yanıtsız bıraktığını söyleyen Köklü, " Ayla hanım bana, "Başkan yardımcımız Anıl Sevinç, hayvanları çok sever, kendisi tam bir doğaseverdir. Size karşı böyle bir düşüncemiz yok' dedi. Ama hayvansever dediği adam barınağımda 300 hayvanımı 35 derece sıcakta susuz bıraktı" diye konuştu.

TANKERLERİN MALİYETİ 2 KAT ARTTI

Belediyeden hala yardım alamadıklarını vurgulayan ve "Aylardır yer kavgası yaşanırken şimdi de su cezası başladı" diyen Fahri Köklü, "Belediye bana bir cevap veremiyor, benim hayvanlarım neden susuz bırakılıyor? Ayla hanım bana, 'Tankerlerin belediyeye maliyeti 2 katı arttı, su tankerleri sevkiyat yapmak zorunda' dedi" şeklinde konuştu. Belediye görevlilerinin kendilerine herhangi bir tarih vermediğine de dikkat çeken Köklü, "Listeye aldık su vereceğiz diyorlar ama tarih vermiyorlar. Hayvanlarıma 2 haftadır su verilmiyor belediye ne zaman verecek böyle iş olur mu? Hayvanların hayatı otlardan, bahçelerden daha mı değersiz? Park ve bahçeler bahane belediye bize su orucu tutturuyor" dedi.

HAYVANLAR DAHA FAZLA DAYANAMAZ

Barınaktaki hayvanların günlük 1 ton su tükettiğini söyleyen Köklü, "Sıcaklar gittikçe artıyor, barınağımızın gölge sıkıntısı var yani hayvanlar açık alanda. Su sorunu çözülmezse hasta ve yaşlı 250 köpeğim daha fazla dayanamaz" diye konuştu. Köklü, "5-6 hayvan susuzluktan fenalaştı, hayvanlarım susuzluğa dayanamıyor.1 tanker su bize 3 gün gidiyor. 2 haftadır sağdan soldan temin etmeye çalışıyoruz ama böyle daha fazla idare edemeyiz. Belediye bize haftada 1 tanker su veriyordu, onu da çok gördü. 300 hayvanla ortada kaldım biri sesimi duysun" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayvan barınağında zorunlu su orucu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN