Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atıksu elektriğe böyle dönüşüyor

Giriş Tarihi: 29.7.2015
Atıksu elektriğe böyle dönüşüyor

Ankara Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi'nde kentin atık suyu arıtılırken, işlemler sırasında ortaya çıkan biyogazla da elektrik üretiliyor. Uygulamayla yılda ortalama 8.5 milyon TL'lik tasarruf sağlanıyor

Büyükşehir Belediyesi'nin, Sincan-Tatlar mevkisinde 190 hektarlık alana kurduğu Ankara Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi'nde ortaya çıkan biyogazdan elektrik üretiliyor. Başkentteki atık sular, Ankara Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi'nin yanı sıra ilçelerdeki 21 adet arıtma tesisiyle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın standartlarına uygun şekilde arıtılarak Ankara Çayı'na boşaltılıyor. Atık suların çevreye verebileceği zararları engelleyen arıtma işlemleri, özellikle Sakarya Nehri Havzası için hayati önem taşıyor. Tesislerin enerji ihtiyacının yüzde 85'ini karşılayan uygulama sayesinde yıllık ortalama 8,5 milyon TL değerinde elektrik tasarrufu sağlanıyor.

YAĞIŞLI GÜNLERDE ARTIYOR

Ankara'nın gelişim ve nüfus artışına paralel olarak genişleme potansiyeline sahip olan Ankara Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi, yağışlı günlerde 1 milyon 530 bin metreküpe kadar atık su arıtıyor. Bu tesisin yanı sıra ilçelerde bulunan bölgesel 21 farklı atık su arıtma tesisinde de 100 bin metreküpün üzerinde su arıtılarak, sağlıklı şekilde yeniden doğaya döndürülüyor. Tüm tesislerde arıtma işlemi, yağışlı günlerde toplam 1 milyon 630 bin metreküpe kadar çıkabiliyor. Ankara sınırları içinde bulunan ve kapasiteleri daha düşük olan atıksu arıtma tesisleri şunlar: Karaköy, Çubuk, Kazan, Ayaş- Sinanlı, Turkuaz, Yapracık Kuzeydoğu, Yapracık Güney Batı, Elmadağ, Hasanoğlan, Kalecik, Lalahan, Çayırhan, Evren, Karagedik, Çamlıdere, Akkuzulu, Yukarı Çavundur, Pazar, Kazan- Orhaniye, Gölbaşı Dikilitaş, Kazanİğmir. Tatlar'da bulunan Merkezi Arıtma Tesisi, 2025'e kadar, 6.5 milyon nüfus oranına göre yağışlı günlerde 2 milyon 750 bin metreküp atık su arıtma kapasitesine ulaşabilecek.

İHTİYACIN YÜZDE 85'İNİ KARŞILIYOR
Ankara Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi'nde su, gaz ve çamur üniteleri tam otomasyon sistemiyle çalışıyor. Gerçekleştirilen işlemlerle katı maddeler ve çamurun kolayca susuzlaştırılması sağlanıyor. Özümleyici tankların üst kısmında biriken biyogaz, seramik ve çakıl, filtrelerde temizleniyor ve gaz tankına gönderiliyor. Böylece atık sudan üretilen biyogazla, istasyonda kurulu 3 jeneratörde enerji elde ediliyor. Tesislerin enerji ihtiyacının yüzde 85'ini karşılayan uygulamayla, yıllık ortalama 8,5 milyon TL değerinde elektrik tasarrufu sağlanıyor. Öte yandan suyun Ankara Çayı'na verildiği noktada, 'Arşimet burgusu' olarak adlandırılan yöntemle, yeni hidroelektrik santrali yapılıyor. 1 megavatlık hidroelektrik santral üretime geçtiğinde, tesisin elektrik ihtiyacının tamamı kendi imkânlarıyla karşılanmış olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atıksu elektriğe böyle dönüşüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN