Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kültüre ve turizme 299 milyonluk destek

Başkent 13 yılda kültür ve turizm hizmetlerinden de en büyük payı aldı. Modern sanat galerileri ve yeniden canlandırılan tarihi mirasıyla başkent, sanatın merkezi, sanatçının da buluşma noktası oldu

Kültüre ve turizme 299 milyonluk destek
Kalkınma ve yeniliğin öncü kenti olan Ankara, 13 yılda yapılan kültür ve turizm yatırımlarıyla sanatın ve sanatçının da başkenti oldu. 299 milyon TL yatırımın yapıldığı Ankara'nın kültür hayatına, dünya çapında yürütülen büyük projeler, arkeolojik kazılar, müze ve ören yerlerinin iyileştirme çalışmaları gibi titizlikle hayata geçirilen projelerle hareket geldi. Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürü Doğan Acar tarih boyunca birçok medeniyete beşiklik yapan Ankara'ya 13 yılda 299 milyon TL yatırım yapıldığına dikkat çekti. Ankara'da Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı 7 müze, 38 özel müze ve 9 askeri müze TBMM'ye devredilen Kurtuluş Savaşı Müzesi olmak üzere toplam 55 müze bulunduğunu belirten Doğan Acar, Tarih ve kültüre yapılan yatırımların turizmi canlandırdığını kaydetti. Ankara'da işletme belgeli konaklama tesisi sayısı, yatak kapasitesi ve tesislerde konaklayan kişi sayısının her geçen gün arttığını kaydeden Acar, "Hükümet 2002'den bu yana yerel yönetimlerin turizm altyapı yatırım projelerine toplam 8,3 milyon TL maddi destek sağladı" ifadelerini kullandı. Ankara'ya Devlet Tiyatroları bünyesinde 2003-2015 yılları arasında toplam bin 796 koltuk kapasiteli Akün, Muhsin Ertuğrul, Çayyolu Cüneyt Gökçer, Ankara Stüdyo Sahne, 75. Yıl ve Tatbikat Sahneleri'nin kazandırıldığına da dikkat çeken Acar, "Cumhuriyet, Kurtuluş Savaşı ve Etnografya müzelerinin onarımı ve restorasyonu yapıldı. Milli Kütüphane'ye ayrılan 5 milyon TL'nin üzerindeki yatırımla, kütüphane bünyesinde kurulan 11 adet kayıt stüdyosuyla görme engelli vatandaşlara 'sesli kitap' hizmeti sunuldu" diye konuştu.

MÜZE YOLUNDA TACİZ BİTTİ

Başkente yapılan yatırımlar genç neslin kültür ve tarihe olan ilgisini de artırdı. Üniversite öğrencisi olan ve müze, galerileri çok sık ziyaret ettiğini belirten Elif Selçuk, "Eskiden Anadolu Medeniyetler Müzesi'ne gelirken çok sayıda sözlü tacize uğrardık ama şimdi buraya güvenle gelip geziyoruz. Tarihi eserler, yıkık dökük, atıl alanların arısında kaybolmuştu ama artık buralar Ankara'nın kültür bakımından uğrak yerleri oldu" diye konuştu. Gözde Çalışkan ise, "Yapılan hizmetler yıllarca söylenen "Ankara'da gidilecek yer yok" sözlerini bitirdi çünkü Ankara dünyanın her yerinden gelen sanatçının birleşim yeri oldu" dedi.

EV KONFORUNDA EĞİTİM

Sınavlara hazırlandığı için vaktinin büyük bölümünü kütüphanede geçirdiğini belirten Muhammet Yasin Erkalı da, "Buralara yapılan hizmetlerle ev konforunda eğitim yuvalarına kavuştuk, çok mutluyuz. Günlük gazete ve dergilerin sesli yayınlarıyla burası bizim gündemi takip ederek sosyalleştiğimiz kültür evleri oldu. Ayrıca 11 tane sesli kitap uygulamasının olduğu Milli Kütüphane, Ankara da çok büyük hizmet" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kültüre ve turizme 299 milyonluk destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN