Ostim'in usta öğreticileri sertifikalarına kavuştu

Ostim Vakfı, ustalara mesleki yeterliliklerini artırma ve tecrübelerini yeni nesillere aktarmayı amaçlayan "Usta Öğreticilerin Yeterliliklerinin araştırılması" projesini başarıyla tamamladı

Giriş Tarihi: 2.8.2015
Ostim'in usta öğreticileri sertifikalarına kavuştu
Ustalara mesleki deneyimlerini artırarak, ustalık belgesi edindirme amacıyla yola çıkılan OSTİM Vakfı ve Ostim Mesleki Eğitim Merkezi (OMEM) işbirliği ile Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın da desteklediği projede sona gelindi. 12 ay süren ve toplam 246 milyon 922 bin 83 euroya mal olan proje kapsamında ücretsiz kursları tamamlayan usta öğreticiler sertifikalarını aldı.

'BİLDİĞİMİ ÖĞRETİRİM'
Sonuçlarının düzenlenen basın toplantısında paylaşıldığı projeye göre, Ostim firmalarında çalışan ustaların yüzde 85'i sahip olduğu bilgileri eğitmenlik yaparak yeni nesillere aktarmak istiyor. Toplantıda konuşan Ostim Vakfı Müdürü Gülnaz Karaosmanoğlu "Bu proje Ostim çalışanlarının teknik bilgi birikimini ortaya çıkararak görünür ve paylaşılabilir bir hale getirmek, firmalar ve çalışanlar arasındaki bilgi akışını hızlandırarak ortaklaşa rekabete katkıda bulunmak amacıyla yapıldı" dedi. Projenin yaşamın ve üretimin her alanındaki kıymetli deneyimleri toplumsallaştırmayı ve ulaşılabilir hale getirmeyi amaçladığını anlatan Karaosmanoğlu, "Çalışma Bakanlığımızın son derece titiz, işbirlikçi ve destekleyici bir anlayışla yönettiği bu proje bize teknik elemanların bilgi ve deneyimini ölçme ve ortaya çıkarma fırsatı tanıdı. Bildiklerimizi ve deneyimlerimizi aktarma yeteneğimizi hızla geliştirmemiz gerekiyor" dedi.

ÇALIŞAN NİTELİĞİ ARTIRILMALI
Ostim Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da, projenin meslek eğitimi konusunda çalışan herkese yararlı olacağını kaydetti. Yaşanılan rekabet ortamında bilgi, teknoloji, eğitim ve katma değeri yüksek ürün üretmenin kritik aşamasının 'nitelikli eleman yetiştirmek' olduğunun altını çizen Aydın, "Başka türlü bu aşamayı geçmek çok kolay görünmüyor. Şu anda Türkiye, 10 bin dolar gelire takılmış durumda. Bunun çıkış noktası, çalışan insanların niteliğini ve üretim teknolojilerini artırmaktır. Kendini geçecek bir çırak yetiştirirsen bizden oluyorsun" diye konuştu.

4 USTADAN 1'İNDE BELGE VAR

Proje Koordinatörü Burcu Öztürk her 4 ustadan sadece birinde 'Usta Öğretici Belgesi'nin bulunduğunu söyledi. Öztürk "Proje ile mesleki ve teknik eğitimde yüzyüze eğitimi destekleyici ona entegre uzaktan eğitim alt yapısı oluşturuldu. OSTİM OSB'de bulunan ve ekonomiye en fazla katkı veren 5 ana sektör ve 15 meslekte uzaktan mesleki eğitim müfredatı geliştirildi" dedi. Proje Eğitim Danışmanı Cüneyt Örkmez de, projenin Ostim firmalarına dokunan bir nitelikte olduğuna işaret etti. Projenin sürdürülebilir olacağını söyleyen Örkmez, "Süresi içinde hızlı bir şekilde ilerleyecek. Ostim bünyesindeki firmaların, yüzde 79.4'ü 0-5 kişi aralığında usta, yüzde 86.5'i 0-5 kişi aralığında kalfa ve yüzde 91.1'i çalıştırmaktadır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ostim'in usta öğreticileri sertifikalarına kavuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN