Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sendikalı işçiler kapı dışarı

CHP'li Çankaya Belediyesi taşeron olarak çalışan 2'si engelli 97 temizlik işçisini kapının önüne koydu. Sendikalı oldukları için çıkarıldıklarını iddia eden işçiler 6 gündür çalıştıkları tesisin önünde eylem yapıyor

Sendikalı işçiler kapı dışarı
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 7 Haziran seçimleri öncesi meydanlarda "Her işçinin sendikalı olmasını istiyoruz. Bu yüzden taşeronluğu kaldıracağım" diyerek vaatlerde bulunurken, CHP'li Çankaya Belediyesi bunun tam aksini yapıyor. Daha önce sendikalı oldukları için 4 işçi işten atılırken şimdi de Nakliyatİş Sendikası'na üye 97 işçi 31 Temmuz günü kapının önüne kondu. Evlerine ihtarname gelen işçiler belediyenin alınan yeni çöp konteynırlarının ardından kendilerine ihtiyaç kalmadığını belirterek işten atıldıklarını belirtirken esas amacın sorunun sendikalı olmaları olduğunu ifade etti.

TEKNOLOJİYE YENİLDİLER
Çankaya Belediyesi'nin sendika karşıtı bir tutum sergilediğini ifade eden Nakliyat-İş Sendikası Ankara Bölge Temsilcisi Bayram Karkın, "Sendikamız 13 Şubat itibariyle burada bir sendikalaşma çalışması başlattı. O günden beri çok sayıda üyelik yapıldı. 31 Temmuz gecesi işçi arkadaşlarımız 'teknolojik yeni aletler alındığı' gerekçe gösterilerek işten çıkartıldı. Bunun ihaleden kaynaklı olduğunu söylüyorlar ancak bu gerçeği yansıtmıyor. Burada sendikal örgütlenmeyi kırmaya yönelik bir hareket var. Atılan arkadaşlarımızın birçoğu sendikamızın üyesi ve öncüsü olan arkadaşlarımız. Şu an 97 arkadaşımız işten çıkartıldı. Burada belediyenin bir manipülasyonu var. İşçiler işe geri alınacak diyorlar ama bu geri alınma sendikamız muhatap alınarak değil, tamamen bizim dışımızda işler yürütülüyor. Buradaki arkadaşlar sendika olmadan işe dönüş yapmayacak. Sendikayı yıpratma çalışması var. Biliyorsunuz Kemal Kılıçdaroğlu seçim çalışmalarında hem de yapılan koalisyon görüşmelerinde ilk şart olarak sendikayı savunuyor ama bunun tam aksi davranış söz konusu. Samimiyseler sendikaya saygı göstermeleri gerek. 6 gündür buradayız. Eğer buradan bir sonuç çıkmazsa belediye başkanlığı önüne çadır kuracağız"dedi.

CHP ÜYELERİ DE VAR

Aralarında 2 engelli işçinin de bulunduğu 97 kişi belediyeden gelecek bir haberi bekliyor. CHP üyesi olduklarını belirten ve kimliklerini gösteren bazı işçiler ise Çankaya Belediyesi'nin böyle bir hatadan acilen dönmesi gerektiğini ifade etti.

MÜKAFATIMIZ BU OLDU
Teknolojik aletlerin gelmesiyle kapı önüne koyulduklarını belirten temizlik işçisi Hüseyin Güleç, " Biz bu belediye için çok büyük emekler verdik. Ama şimdi mükâfatımız bu oldu. Bizi kapı dışarı koydular. Amacımız sendikamız kayda alınsın ve işimize dönelim. Bizimle değil sendika ile konuşacaklar. Tek derdimiz evimize ekmek götürmek" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sendikalı işçiler kapı dışarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN