Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sonuç çıkmazsa CHP'ye gidilecek

CHP'li Çankaya Belediyesi, kovduğu 97 taşeron işçiyi sendikasız görüşmeye çağırdı. Talebi reddeden işçiler, sonuç alamazlarsa eylemlerini CHP Genel Merkezi önüne taşıyacaklarını söyledi

Sonuç çıkmazsa CHP'ye gidilecek
Belediyeye alınan teknolojik temizlik aletlerinin ardından işten atılan 97 taşeron temizlik işçisi CHP'li Çankaya Belediyesi önündeki eylemlerine devam ediyor. 8 gündür belediyeye ait şantiye ve başkanlık binası önünde eylem yapan işçiler işlerine döneceği günü bekliyor. Dün akşam saatlerinde Çankaya Belediyesi'nden bazı yetkiler,"4 işçi ile görüşürüz" talebine işçiler görüşmede sendikada olacak yanıtını verdi. Bunun üzerine belediye yetkililerinin sendikanın olacağı bir görüşmeyi kabul etmedikleri iddia edildi. Belediye binası önünde slogan atarak eylemlerini sürdüren işçiler sendika olmadan masaya oturmayacaklarını ifade etti.

GENEL MERKEZE TAŞINACAK

CHP'li Çankaya Belediyesi önündeki sürdürdükleri eylemlerden bir sonuç alamadıkları takdirde seslerini Kemal Kılıçdaroğlu'na duyurabilmek için eylemlerini CHP Genel Merkezi önüne taşıyacaklarını ifade eden Nakliyat-İş Sendikası Bölge Temsilcisi Bayram Karkın, "Burada işçilerin örgütlü olduğu sendika devre dışı bırakılmaya çalışılıyor. Bir anlamda sendikasızlaşma çalışması yürütülüyor. Sosyal demokrat olduğunu ifade eden CHP'nin Çankaya Belediyesi'nin bu tutumu tamamen tutarsızlıktır. Biz haklı olan mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Eğer Çankaya Belediyesi önündeki eylemlerden bir sonuç alamazsak bu eylemi CHP Genel Merkezi önüne taşıyacağız" dedi. Belediyenin ısrarla sendika yerine işçiyle görüşmek istemesinin oyun olduğunu iddia eden işçi Hüseyin Güleç (62), "Başkan ısrarla sendikayla görüşmek istemiyor çünkü işçiyi kolayca kandıracağını düşünüyor. 3-5 vaatle işçiyi ikna ederiz diyorlar" dedi. Güleç, "Taşdelen, sadece işçilerle görüşürüm diyor ama biz bunu kabul etmiyoruz çünkü biz sendikal bir kuruluşuz. Aylar sürse de sendika muhatap alınana kadar eyleme devam edeceğiz. Şu anda işçileri geri alacağız olayı oyalamadan başka bir şey değil. Bu işte erken seçimin de ayağı var oyları etkilemeyelim diye geri alacağız balonu yaydılar" diye konuştu. Haydar Başkaya da, "Belediye bizi ayrıştırıyor, bizim sorunumuz bağlı olduğumuz sendika aracılığıyla çözülür, sendika gelmesin demek ayrıştırmadır. İşe alınacağımızı biz zaten biliyoruz, derdimiz iş garantisi. Belediye seçim nedeniyle bizi işe alıp, 3-5 ay sonra tekrar atmayı planlıyor buna izin vermeyeceğiz. Bize ekmek versinler, iş versinler başka pozisyonlara da razıyız" dedi.

"CEZALANDIRILDIK"
Belediye'nin sendika ve iş yerinde temasta olduğu insanlar tarafından eziyet edildiği için vücudunda yaralar oluştuğunu iddia eden engelli İsmail Akbaş, "Sosyal Demokrat Partisi'ne üye olduğumuz ve haksızlığa başkaldırdığımız için belediye bizi seçti ve işten attı" diye konuştu. CHP'li Vekil Ali Haydar Hakverdi'ye vücudundaki yaraları gösteren Akbaş, "Tüm bunlar yaşadıklarımın belgesidir. Alper Taştelen bize 'belediye, alın teriyle çalışan işçinindir ben gelici geçiciyim' dedi ama 15 gün iş başı yaptırmadılar. Orada insan tacirliği yapanlar bizleri cezalandırdı. 2 ay 10 gün çalıştırmayıp, oturttular" diye konuştu. CHP'li Milletvekili Hakverdi de, CHP genel Başkan Yardımcısı ve Alper Taşdelen ile bizzat konuştuğunu belirterek, "Alper Başkan yetkisiz sendikayla görüştüğümde yetkili olanla da görüşmem gerekiyor dedi. Belediye işe almayacağım demiyor. Siz seçtiğiniz için buradayım ama partime de laf söyletmem. Şu anda temas halindeyiz. Salı gününe kadar izin istiyorum bu işi çözeceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sonuç çıkmazsa CHP'ye gidilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN