Yollar iyi, sürücüler aceleci ve dikkatsiz

Yılın ilk 6 ayında , 24 bin 447 kaza ile ilk sırada yer aldı. Başkentte tüm yolların çok iyi durumda olduğu ifade edilirken, kazaların dikkatsizlik ve acelecilikten kaynakladığı belirtildi

Giriş Tarihi: 10.8.2015
Yollar iyi, sürücüler aceleci ve dikkatsiz
Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye'de yılın ilk 6 ayında meydana gelen trafik kazalarında başkent ilk sırada yer aldı. 76 bin 799'unun ölümlü-yaralanmalı ve 110 bin 576'sının maddi hasarlı olarak gerçekleştiği 190 bin 575 trafik kazasında , 24 bin 447 kaza ile en fazla kazanın yaşandığı şehir oldu.

YOLLAR KAN GÖLÜNE DÖNDÜ
Alınan her türlü önleme ve yetkililerin yaptığı uyarılara rağmen trafik kazalarında bilanço ağır oldu, yollar adeta kan gölüne döndü. Yaklaşık bin 296 kazada bin 559 kişinin hayatının kaybettiği, 78 bin 703 kazada da bin 798 kişinin yaralandığı kazaların illere göre dağılımında büyükşehirlerin ilk sıralarda yer alması dikkat çekti. Meydana gelen ve kayda giren ölümlü- yaralanmalı ve maddi hasarlı kazaların illere göre dağılımında; Ankara 24 bin 447 kaza sayısıyla ilk sırada yer alırken, Ankara'yı 23 bin 856 ile İstanbul, 16 bin 336 ile İzmir izledi. Listenin son sırasında ise 149 kazayla gerek nüfus yoğunluğu gerekse araç sayısının daha az olduğu Tunceli yer aldı.

"RAKAMLAR ENDİŞE VER İCİ"
Açıklanan rakamları değerlendiren Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, kazaların normalin dışındaki artışlarına dikkat çekerken, başkentin en fazla kazanın yaşandığı il olmasının endişe verici olduğunu söyledi. Ankara'da 24 bin kaza yapılmasına bir neden olmadığının altını çizen Apaydın, "Başkentte kaza yapacak kadar kötü yol, kaldırım yok, bu rakamlar hayret verici. Yollar, kaldırımlar dümdüz, sorunsuz, trafik su gibi akıyor. Burada karışık bir yol ve sürücü sistemi de yok. Bu orandaki kazaların sebebi dikkatsizlik ve acelecilik. Rakamların yüksek olmasını başkentin yeni bir seçim döneminden geçmesine ve bu dönemde dışarıdan gelen misafirlerin fazla olmasına bağlayabiliriz" şeklinde konuştu.

ÜZERİNDE DURULUP TEDBİRLER ALINMALI
Ankara'nın kaza oranlarında ilk sıralarda yer almasının hayret verici bir durum olduğuna dikkat çeken Fevzi Apaydın, "Bir politika ve kültür şehri olan başkentte 6 ayda 24 bin kazanın üzerinde durulup araştırılması gerek" diye konuştu. Apaydın, "Bu rakamları elimize alıp düşünmemiz gerek. Gerek trafik ekipleri, gerek belediye, gerekse de UKOME birimleri çalışmalarını artırmalı. Kazaları önleyici ve azaltıcı önlemler alınmalı. Türkiye'nin en düzenli şehri olan Ankara'daki bu rakamlar kesinlikle araştırılmalı. Özellikle geliyorum diyen kazaların yaşandığı bayram haftalarında buna daha çok dikkat edilmeli, çünkü kazalar bu zamanlarda tavan yapıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yollar iyi, sürücüler aceleci ve dikkatsiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN