Ahşap kuşağı can çekişiyor

Şekillendirdikleri ağaçlara ruh katan ahşap ustaları son yıllarda bir bir sektörden çekilmeye başladı. Seri üretim ve ağır vergilerin altında ezilen bu "emektar sanatçılar" destek bekliyor

Giriş Tarihi: 13.8.2015
Ahşap kuşağı can çekişiyor
Geçmişi insanoğlunun varlığı kadar eski olan, Orta Asya'dan Osmanlı'ya yoğun biçimde kullanılarak her devre damgasını vuran el işçiliği ahşap sanatı yok olmaya yüz tuttu. Teknolojiyle birlikte gelen seri üretim, ağır vergiler ve düşük ilgi ile can çekişen ahşap sanatının Ankara'daki son temsilcilerinden Bahattin Çınar (70) ise tüm sıkıntılara rağmen Siteler'de mesleğini yaşatmaya çalışıyor. "Ahşap sanatı tarihin estetiği, uygarlıkların da mührüdür" diyen Bahattin Usta sanatına dair her şeyi SABAH Ankara'yla paylaştı.

"YORULMAK NEDİR BİLMİYORUM"
Ailede ilk ahşap ustası olduğunu belirten Bahattin Usta, hala gündüz makinanın başında ağaç doğruyor, geceleri de masa başında mobilya tasarımı yapıyor. "Mesleğim tükendikçe benim içim yanıyor" diyen Bahattin Çınar, "55 yıldır bu işi yapıyorum, çekirdekten yetişmeyim ve işime o kadar hayranım ki yorulmak bilmiyorum. Ama bu meslek bitti, buna bir çare bulunmazsa da gelecekte görülmeyecek. Bize sahip çıkılmalı çünkü biz her şeyin aynılaştığı bu zamanda el işçiliği ile özgün tasarımları olan mobilyalar yapıyoruz. Siteler'e özgü olan tasarımlarımızı tezgâhın başında masa, dolap gibi mobilyalara dönüştürüyoruz. Kes-yapıştır mantığı olan fabrikadan farklı olarak bizim işimiz göz nuru. Bir ayağı usta 1 günde yapıyor ama fabrika dakikada birkaç tane üretiyor" dedi. Başta Ulus olmak üzere Ankara'nın tüm tarihi mekânlarında Siteler ustalarının imzasının olduğunu vurgulayan Çınar, "Ben bu işi yapanların son kuşağıyım, bir zamanların en özel mesleği olan bizler tarih kadar eskiydik şimdi tarih olduk" diye konuştu. İlkokul mezunu olmasına rağmen mühendislik örneği tasarımlar yapan Bahattin Usta, "Şimdi plastik üretim olan mobilyalar çoğalmaya başladı. Bu da bizi olumsuz etkiliyor. Bizim tasarımlarımızı çalıp bu plastik üretime kopyalıyorlar. Arkamızdan gelecek elemanların yetişmemesi, ekonomik dalgalanmalar da çok etkiledi. Günlük 500 takım satanların mobilyalarında ahşap diye bir şey yok. Seri üretimdekiler ağaç kullanmıyor. Şu anda evlerin olmazsa olmazları olan mobilya sektöründe onların üreteni bizler kaybolurken, plastik tasarım mobilyalar hızla yayılıyor" dedi.

'SİGORTA YÜKÜMÜZ ÇOK FAZLA'
Ahşap ustalarının çok uzun zamanda yetiştiğine dikkat çeken Çınar, "Şimdilerde sayıyla andığımız bu ustalar kolay yetişmiyor, geleneği şekillendiren bizlerin desteğe ihtiyacı var" dedi. Mobilya ustası Bahattin Çınar, "Ben 60 yılında bu işe başladığımda ustalar çoktu ve işlerinin ehliydi ama şimdi tükenmeye yüz tuttu. Sigorta ve fatura yükümüz çok fazla altından kalkamıyoruz" şeklinde konuştu.

'YABANCI KÜLTÜRÜ HâKİM OLACAK'
Ankara Mobilyacılar ve Lakeciler Odası Başkanı Hüseyin Taklacı, ahşap ustalarının yetişmemesi halinde mobilya sektöründe yabancı kültürünün hâkim olacağını belirtti. Taklacı, "El işçiliği yapan bine yakın atölyemiz var. Bu mesleğe sahip çıkılmış olsa bu sorunları yaşamayız. Bizim ne yapıp edip üçüncü kuşağı bu mesleğe yönlendirmemiz gerek. Bu mesleğin koruması gereken meslek grubuna alınması gerek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ahşap kuşağı can çekişiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN