Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kapanmanın zararı halkın cebinden

Giriş Tarihi: 15.8.2015
Kapanmanın zararı halkın cebinden

Kaçak Koç Kuleleri'ni görmeyen meslek odalarının yargıya taşıdığı Malazgirt, Mevlana ve Ankara Bulvarı'nın kapanmasının vatandaşa bir yıllık maliyetiyle 4 Ankapark yapılabiliyor

Başta Mimarlar Odası olmak üzere TMMOB'a bağlı meslek odalarının Ankara halkına olan zulmü devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından ODTÜ'ye yapılan Malazgirt Bulvarı başta olmak üzere Ankapark, Sıhhiye Köprüsü ve Dikmen Vadisi gibi başkent için hayati önem taşıyan projeleri açtığı davalarla engellemeye çalışan TMMOB'a bağlı meslek odalarının Ankaralılara son eziyeti Ankara Bulvarı oldu. Mimarlar Odası başta olmak üzere 5 meslek odasının dava ettiği AOÇ imar planının iptali ile günde yaklaşık 1 milyon Ankaralının kullandığı yol pazartesi gününden itibaren trafiğe kapatılacak.

KAÇAK KOÇ KULESİ'NE KIYAK

Ankara'da hayata geçirilmesi planlanan her projeye "Ranta açılıyor" veya "Rant var" gibi ifadeleri kullanarak itibarsızlaştırmaya çalışan Mimarlar Odası, nedense kentin göbeğinde inşa edilen ve bitme aşamasına gelen Koç Kuleleri'ni bir türlü göremedi. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan denetimlerde kaçak yapılaşma tespit edilen ve yaklaşık 15 milyon TL para cezası kesilen Koç Kuleleri hakkında hiçbir girişimde bulunulmadı. Ancak söz konusu Ankaralıların yararına olan YHT Garı, Ankara Bulvarı ve Malazgirt Bulvarı gibi projeler olunca hiç tereddüt etmeden mahkemeye koşan Mimarlar Odası'nın Koç Kuleleri ve birçok rantsal proje hakkında hukuki işlem başlatmaması Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i de çileden çıkardı.

GÖKÇEK: CHP DE SORUMLU


Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş Candan'a tepki gösteren Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, "Oran'da koca koca binalar yapıldı. Onların planını biz yapmadık. Herkes biz yaptık biliyor. Niye o binalara karşı çıkmadınız? Mesela Eskişehir yolu üzerinde Koç Kuleleri var. Neden dava açmadınız? Bunları düşündüğünüzde olayı çözüyorsunuz. Kimisine açıyor, kimisine açmıyor. Mimarlar Odası Başkanı biliyorsunuz Çankaya Belediyesi'nde çalışıyor. Daha önce buralarla ilgili davaları açan Çankaya Belediyesi idi. Şimdi Çankaya Belediyesi devreden çıktı, bunlar girdi. Çankaya Belediye Başkanı'na da buradan çağrıda bulunuyorum. Eğer gerçekten yapılan işin yanlış olduğuna inanıyorsanız, çağırın personelinizi 'Ne yapıyorsun arkadaş' deyin. Bu işin sorumlusu aynı zamanda Cumhuriyet Halk Partisi'dir. O belediyelerdir. Bunun da bilinmesinde fayda var" diye konuştu.

BİR GÜNLÜK ZARAR TAM 2 MİLYON 940 BİN TL

Meslek odalarının açtığı dava sonucu Ankara Bulvarı'nın kapanacak olmasıyla bir gün içerisinde Ankaralıların cebinden 2 milyon 940 bin TL'lik akaryakıt parası çıkacak. Bulvarın bir yıl kapanması ise 1 milyar 58 milyon 400 bin TL'nin Ankara halkının cebinden çıkması demek. Odaların Ankara Bulvarı'nın yanı sıra dava ettiği Mevlana Bulvarı ve Malazgirt Bulvarı'nın da kapanma ihtimali göz önüne alındığında Ankaralılar yıllık ortalama 3 milyar TL ekstra akaryakıt parası harcayacak. Bu yolların kapanması ile özellikle Mimarlar Odası'nın 800 milyon harcandığı için muhalefet olduğu Ankapark'tan yaklaşık 4 tane yapılabiliyor.

HALKI HİÇE SAYAN DAVALARIN TARİHÇESİ

MİMARLAR ODASI: AŞOT Kentsel Dönüşüm (2011),Kızılay-Dikmen Teleferik Hattı (2012), Şentepe Teleferik Hattı (2012),Dikmen Vadisi (2012),Çiftlik Bulvarı (2013),YHT Garı (2013), Ulus Tarihi Kent Projesi (2014), Millet Camisi (2015), İmrahor Kanal Ankara Projesi (2015), Tandoğan Meydanı adı değiştirilmesi ( 2015), Türkiye Milli Botanik Bahçesi ( 2015)
ŞEHİR PLANCILARI OD. Başbakanlık Gazi Yerleşkesi Kentsel Dönüşüm (2012), YHT Garı (2013), Ankapark (2013), Mevlana Bulvarı (2013), ODTÜ Otobüs seferleri (2013), Kepekli Kentsel Dönüşüm (2014), Ulus Tarihi Kent Projesi (2014), Adalet Sarayı Binası (2014)
PEYZAJ MİMARLARI ODASI: Ankara Amblemi (2011), Ankapark (2013), AOÇ Başbakanlık Binası (2014)
ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI: Orman Genel Müdürlüğü Gazi Yerleşkesi Kentsel Dönüşüm (2014)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kapanmanın zararı halkın cebinden
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN