Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vatandaştan ilk başvuru geldi

Giriş Tarihi: 15.8.2015
Vatandaştan ilk başvuru geldi
Birçok çevreden tepki çeken Ankara Bulvarı'nın kapatılma kararına ilk hukuksal tepki Ankaralı vatandaştan geldi. "Bulvar kapansın diyenler Ankara'da yaşamayanlar" diyen Önder Gökçekaya, kamu yararı güdülerek yapılan bu bulvarın kapatılmaması için Ankara Bölge İdari Mahkemesi'ne bireysel başvuru yaptı.

"ÇİFTLİK BAHANE"
Ankara 5. İdare Mahkemesi'nin AOÇ imar planını iptal etmesi ile ortaya çıkan mevcut durumun, gerek hukuka, gerekse kamu yararına aykırı olduğunu ifade eden Gökçekaya, mahkemelerin kararlarında hukuka uygunluk yanında kamu yararını da gözetmek zorunda olduğunu, böyle bir kararı şaşkınlıkla karşıladığını söyledi. Eryaman'da oturduğunu, sürekli bu yolu kullandığını belirten Gökçekaya, "İstanbul yolu iş çıkışı yoğunluğunu artık kaldırmıyor. Benim gibi birçok insanı mağdur eden bu kararın alınmasına neden olan meslek odalarının amacının Atatürk Orman Çiftliği'nden çok Cumhurbaşkanlığı Sarayı olduğu herkes tarafından biliniyor. Böylesi siyasi çekişmede mağdur halk oluyor. Bu amaçla İdare Mahkemesi'nin almış olduğu imar planını durdurma kararına uyan Büyükşehir'in Ankara Bulvarı'nı kapatmasının ardından, milyonlarca Ankaralının mağdur olmasına engel olmak amacıyla mahkemeye başvurdum" dedi.

'HALKA HAKSIZLIKTIR'
5 milyon nüfuslu Ankara'da mevcut yolların trafiği kaldırmadığını vurgulayan Gökçekaya'nın Avukatı Mehmet Ali Canlı ise söz konusu kararın Ankara halkına haksızlık olduğunu belirterek, "Bu karar İstanbul yolunda trafiğin kilitlenmesine yol açacaktır. Çıkarılmış olan kanunla AOÇ üzerinde tasarruf etme hakkı Ankara Büyükşehir Belediyesine verilmiştir. Yapılmış olan imar planını iptal etmek başkentlileri mağdur etmektir. Buna bir an önce son verilmesi, bu yolda yapılmış olan çalışmalara müdahale edilmemesi gerekir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatandaştan ilk başvuru geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN