Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gurur duyun!

Önceki gece 03.00 itibariyle trafiğe kapatılan Bulvarı, sabah saatlerinde işe giden başkentliler için adeta çileye dönüştü. İstanbul, Eskişehir, Konya ve Malazgirt bulvarlarında kilometrelerce araç trafiği oluştu

Giriş Tarihi: 18.8.2015
Gurur duyun!
HALK DÜŞMANI STK'LARIN BAŞKENT HALKINA LAYIK GÖRDÜĞÜ MANZARA İŞTE BU...

TMMOB'a bağlı başta Mimarlar Odası olmak üzere 5 meslek odasının açtığı davanın ardından 5.İdare Mahkemesi Atatürk Orman Çiftliği(AOÇ) İmar Planı'nı iptal etti. İmar planının iptal edilmesinin ardından toplanan Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi mahkeme kararı çerçevesinde Ankara Bulvarı'nı trafiğe kapadı. Önceki gece saat 03.00'te trafiğe kapanan Ankara Bulvarı, sabah saatlerinde İstanbul, Konya, Eskişehir ve Malazgirt bulvarlarının kilitlenmesine neden oldu.

VATANDAŞ TEPKİ GÖSTERDİ

Özellikle Etimesgut ve Sincan bölgesinde yaşayan halk için hayati bir önem taşıyan bulvarın kapanmasıyla vatandaşlar sabahın ilk ışıklarında yollara döküldü. Etimesgut Zırhlı Birlikler'den başlayan araç trafiği kent merkezine kadar uzandı. 4 bulvarda trafiğin adeta durma noktasına gelmesi nedeniyle vatandaşlar işine geç gitmek zorunda kaldı. 28 ayrı noktadan trafiğe kapanan Ankara Bulvarı'na girmek isteyen vatandaşlar yolun bir an önce açılmasını isteyerek tepki gösterdi. 14,5 kilometrelik Ankara Bulvarı'nı trafiğe kapatmak zorunda kaldıklarını ifade eden Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Vedat Üçpınar, "Ankara Bulvarı'nı alınan mahkeme kararı doğrultusunda 28 ayrı noktadan gece saat 03.00 itibariyle trafiğe kapatmak zorunda kaldık. Yaklaşık 2 yıl boyunca büyük bir özveriyle yaptığımız yolu, kavşakları ve köprüleri gece saatinde kapamak açıkçası benim zoruma gitti. Bizim isteğimiz bir an önce mahkeme kararı alarak yolu tekrardan vatandaşların hizmetine açmak istiyoruz. Mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı çıktığı anda yolu 30 dakikada trafiğe açarız. Kapatılan noktalarda 200 personelimizle vatandaşlarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz" dedi.

GEREKİRSE YÜRÜYÜŞ YAPARIM


Korna çalarak yolun kapanmasına tepki gösteren vatandaşlardan Mehmet Ali Yücetaş, "Burası devamlı kullandığım bir yol. Bunlar halka hizmet mi ettiklerini zannediyorlar. Bunu yapan mahkeme vatandaşı düşünmüyor mu acaba? Bu halka yazık günah. Benim şimdi yolum en az 20 kilometre uzayacak. Bu yol varken 5 dakikada oradaydım. Bu halka yapılmış bir eziyettir" dedi. İnşaat işçisi Ali Yılmaz ise "Her zaman kullandığım yol. Biz buradan sabah 7 akşam 7 işe gidip geliyoruz. Benim işyerime bu yoldan gidiliyor. Şimdi 10 kilometre Bağlıca'yı dolanıp gideceğim işime. Ben bu yolun kapanmasına çok tepkiliyim. Gerekirse açılması için yürüyüş yaparım. Böyle bir saçmalık olamaz" diye konuşurken 29 yıllık taksici Salih Duran da "Bu yolun kapanmasına acil bir çare bulsunlar. Herkes rezillik yaşıyor. Ben bu yol olmadığı için müşterimi bu yolda bırakmak zorunda kaldım. Ben de acıyorum herkese, olmaz böyle şey. Adam burada indi, işine gitmek için 4 kilometre yol yürüyecek" şeklinde konuştu. Başkentte ulaşımı büyük ölçüde rahatlatan Ankara Bulvarı, 5. İdare Mahkemesi'nin AOÇ imar planlarının iptal kararı üzerine kapatıldı. Ulaşıma kapatılan alanlar, Ankara'nın doğu-batı aksında trafiğin büyük oranda yükünü çeken Ankara Bulvarı'nın yanı sıra, Şaşmaz Bulvarı, Zırhlı Tümen önünde açılan yeni yolun bir bölümü, İstanbul Yolu Çiftlik Kavşağı ile AOÇ içindeki eski hemzemin geçit arasında yapılan viyadüğü de kapsıyor. 14,5 kilometrelik alanı kapsayan Ankara Bulvarı, İstanbul ve Eskişehir yolu, Anadolu Bulvarı, Ümitköy, Bilkent, Sincan, Etimesgut, Şaşmaz, Eryaman ve Batıkent'te oturanların ulaşımını rahatlatmak için yapılmıştı.

GÖKÇEK: ONURLU İSELER O YOLDAN GEÇMEZLER

Bulvarın açılmasının ardından SABAH Ankara'ya konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek "Mahkemelerin verdiği seri yürütmeyi durdurma kararları için tüm Ankara halkı adına teşekkür ediyorum. Çekilen sıkıntı dolayısıyla özür diliyorum. Biz bu kararı almasaydık 1-3 yıl arasında yargılanabilirdik. Gün boyunca yaşanan tıkanmalar yolun ne kadar yararlı olduğunu gösterdi. Umarım Odalar ideolojik olarak Melih Gökçek ve AK Parti düşmanlığı sonucu mantıksız yaklaşımlarda halkın tepkisiyle karşılaşıldığını görüp kendilerine çeki düzen verirler. Mimarlar Odası için vatandaşa ve ekonomiye verilen zararın hiç önemi olmayabilir ancak vatansever insanlar olarak bunu kabul etmemiz mümkün değil. Benim bir isteğim var. Bize dava açan odaların Ankara Bulvarı ve bağlantı yollarından geçmemesi lazım. Onurlu insan kapattırmak istediği yoldan geçmez. Bu onurlu davranışı gösterebilecekler mi?" dedi.

CANDAN: İNSANLAR DAHA ÖNCE NEREYİ KULLANIYORDU?

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, düzenlediği basın toplantısında, Ankara Bulvarı'nın kapatılmasına ilginç bir yorum getirdi. "Bu yol olmadan önce Ankara'ya nasıl ulaşıyorlardı insanlar" diyen Candan, Büyükşehir Belediyesi'ni suçlayarak, "Banliyö hatlarının belki hızlandırılması... Toplu taşıma yok o alana ilişkin. Toplu taşımanın koyulması gerekiyor. Yönlendirmelerin ve bilgilendirmelerin çok ciddi yapılması gerekiyor" ifadelerini kullandı. Candan, yaptığı değerlendirmede yol kapatma kararının bilimsel olmadığını da şu ifadelerle itiraf etti: "Her zaman olduğu gibi plansız yapıyor. Bir planı hazırlarken de bilimsel şekilde davranmıyor. Bir yolu kapatırken de 'ben kapattım oldu' ile olmuyor. Siz halkınızı mağdur etmeden çözüm bulmak durumundasınız. Bu çözüm Ankara Bulvarı değil. Onun doğru olmadığını mahkeme ve bilim insanları da söyledi."

MAHKEME YANLIŞTAN DÖNDÜ

Ankaralılar için adeta çileye dönen Ankara Bulvarı saat 16.00'da 2,7,15 ve 17. İdare Mahkemesi'nin aldığı kararla yeniden trafiğe açıldı. TMMOB'a bağlı başta Mimarlar Odası olmak üzere 5 odanın açtığı davanın ardından Ankara 5. İdare Mahkemesi AOÇ İmar Planı'nı iptal etti. Alınan mahkeme kararı çerçevesinde Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi bulvarın kapatılmasına karar verdi. Bulvarın trafiğe kapatılmaması için günlerdir yapılan eylemlerin ardından yol Fen İşleri Dairesi ekipleri tarafından gece 03.00'te trafiğe kapatıldı. Sabah ilk ışıkları ile birlikte yollara dökülen Ankaralılar kilometrelerce uzayan araç trafiğinde işlerine gitmeye çalıştı. Adeta çileye dönen pazartesi gününün sevindirici haberi öğleden sonra geldi. Ankara Minibüs ve Halk Otobüsleri Derneği tarafından yapılan başvuruların ardından Ankara 2. İdare Mahkemesi ve 17. İdare Mahkemesi, Büyükşehir Belediye Meclisi'nde alınan yolu kapatma kararı için yürütmeyi durdurma kararı verdi. 2 mahkemenin dışında 3 mahkemenin daha yol için yürütmeyi durdurma kararı verdiği ancak tebligatların henüz belediyeye ulaşmadığı öğrenildi.

13 SAAT SONRA AÇILDI


Alınan mahkeme kararlarının ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Vedat Üçpınar, saat 16.00'da bulvarı trafiğe açtı. Üçpınar ilk kapanan nokta olan Çiftlik Kavşağı'nı trafiğe açtığı sırada çevreden geçen vatandaşlar korna çalarak sevinç gösterilerinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gurur duyun!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN