Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çıraklık merkezine başvuru dibe vurdu

Giriş Tarihi: 20.8.2015
Çıraklık merkezine başvuru dibe vurdu

Yetiştirecek çırak bulamamaktan yakınan ANKMOB Başkanı Hüseyin Taklacı, "Geçmiş yıllarda en az bin kişinin başvurduğu çıraklık eğitim merkezlerine şimdi sadece 50 kişi geliyor" dedi

Terzilik, kalaycılık, saat ve ayakkabı tamirciliği gibi birçok meslekte yeni ustalar yetişmezken, mevcut ustalar da çırak bulamamaktan şikâyetçi. Ankara'da faaliyet gösteren hemen her meslekteki ustaların yaş aralığının 50 ile 70 olduğunu belirten Ankara Mobilyacılar ve Lakeciler Odası (ANKMOB) Başkanı Hüseyin Taklacı, "Yetiştirmek için eleman bulamıyoruz, çırak yetişmiyor meslekler tehlikede" dedi.

"YÜZDE 5'LERE DÜŞTÜ"
Ailelerin çocuklarını mobilyacılık mesleğine çırak vermediğini belirten Hüseyin Taklacı, "Geçtiğimiz yıllarda çıraklık eğitim merkezlerine bin kişi başvururdu, şimdi 50'yi geçmiyor, yüzde 5 seviyelerine düştü" diye konuştu. Taklacı, "Masa başında işler istiyor aileler, bu nedenle de bizim işler hamallık olarak görülüyor. Toplum olarak bu mesleklerin değerinin düşürülmesi de etkili oldu. İnsanlar mobilyacı, terzi olacağıma gider şunu olurum diyor. Esnaflığın değeri düştü. Bugün çıraklar birkaç meslekte, daha doğrusu kolay ve popüler olan mesleklere gidiyorlar. Bizim sektör, iş kazalarının da olduğu, iş yükü çok olan bir meslek olduğu için sıkıntı katlanıyor. Şartlarını cazip bulmadıkları için gelmiyorlar" dedi.

SURİYELİ ÇÖZÜMÜ
Taklacı, "Yetiştirecek çırak bulamadığımız için Suriyeli misafirlerimize kapılarımızı açtık. 3 yıldır çırak ve eleman ihtiyacımızı bu şekilde karşılıyoruz. Suriyeliler Halep kültürü dolayısıyla mobilya sektörüne çok yatkınlar" diye konuştu.

'KALFASI, ÇIRAĞI OLAN USTA ARTIK KALMADI'
Çırak sıkıntısının en fazla olduğu mesleklerden ayakkabıcılık da eleman eksiğiyle boğuşuyor. Ayakkabıcılar ve Çantacılar Odası Başkanı Hüseyin Uzun, "Benim çalışanlarımın yaş ortalamaları 40-50 ve geneli emekli insanlar. 10 yıl sonra Ankara'da ayakkabı ustası bulamayacağız" dedi. Uzun, "Çırak için gelenler bizden en az asgari ücret talep ediyor, biz de bunun altından kalkamıyoruz. Onlar çok büyük paralar beklediği için gelen çırak da gidiyor. Köklü tüm meslek ve zanaatlar usta olarak yetiştirecek çırak bulamıyor. Eleman açığımız o kadar çok ki ayakta kalmak için iş yerlerimizi birleştirmeyi düşünüyoruz" diye konuştu.

"ÖĞRET DİYEN KİMSE YOK"
"Gelinlerin kıymetlisi, çeyizin gözdesi yorganları yapmaya öğretecek kimse yok" diyen Yorgancılar Odası Başkanı Temel Çolak da, "Kapımızı çalan, bana bu işi öğret diyen kimse yok. Çırak kültürü diye bir şey kalmadı artık" dedi. Çolak, "Yaşları 45-55 arasındaki insanlarla bu işi ayakta tutmaya çalışıyoruz. Ustalarımız can atıyor, 'gencecik biri gelse de öğretsek' diye ama nerede. Alttan eleman yetişmezse fabrikadan çıkan sağlıksız yorganlara teslim olacağız" diye konuştu. Çırak sıkıntısının kanayan bir yara olduğu mesleklerden olan terzilik için konuşan Terziler Odası Başkanı Muhittin Köksal ise "Terzilikte de malesef çırak yok. 60-70 yaşındaki insanlar yapıyor bu işi, yanında çırağı, kalfası olan usta kalmadı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çıraklık merkezine başvuru dibe vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN