Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Servisçiler, uzayan tatili fırsata çevirsin'

TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, okulların geç açılacak olmasının servis sürücüleri için fırsat olduğunu belirterek, "Eksiklerini gidermek için süreyi iyi değerlendirmeliler" diye konuştu

Giriş Tarihi: 26.8.2015
'Servisçiler, uzayan tatili fırsata çevirsin'
Eğitim ve öğretim yılının 28 Eylül'e ertelenmesinin servisçi esnafı için iyi bir fırsat olduğunu belirten Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, ülke genelinde 54 bin 886 servis aracının bakım, kontrol ve eksiklerin giderilmesi bakımından sürenin iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Apaydın, "Ülke genelinde 54 bin 886 servis aracıyla geleceğimiz olan çocuklarımızın güvenliği için her türlü tedbiri alarak hizmet vermeye çalışılıyor. Bu nedenle okul servisleri kendine ait hizmet yönetmeliğine sahiptir. Okul servis aracı yaş sınırı 12`dir. 12 yaşından büyük araçlar servis aracı olarak kullanılamaz. Bakımları 6 ayda bir yapılır. Her yıl TÜV-TÜRK'ün kontrolünden geçmek zorundadırlar. Araçların muayenesi yapılmadan servise çıkmaları mümkün değildir" dedi.

"MOBİL TELEFON OLMALI"
Okul servis araçlarının arkasında "Okul Taşıtı" yazısı bulunmasının zorunlu olduğunu hatırlatan Apaydın, "Gerektiği hallerde ilgili meslek odası, okul veya işyeri ve öğrenci velileriyle haberleşebilmek için telsiz veya mobil telefon bulunmalıdır. Taşıtlarda görüntü ve müzik sistemleri taşıma hizmeti sırasında kullanılmamalıdır. En önemlisi taşıtlarda her öğrenci için bir emniyet kemeri bulunmalıdır" diye konuştu.

KAYIT DIŞI ARAÇ TEHLİKELİ
TŞOF'a bağlı üyelerin kurallara azami uyması için sürekli uyarı yaptıklarının altını çizen Fevzi Apaydın, "Kayıt dışı çalışan servislerin tercih edilmesi hayati tehlikelere yol açabilecektir. Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği'nin 8'inci maddesinde değişiklik yapılarak yeni düzenlemeye gidilmişti. Bu düzenleme 1 Eylül 2015 itibariyle uygulamaya konulacak. Böylece servislerde çalışacak şoförler 26 yaşından küçük olamayacak. Daha önce aranan 3 yıl süreyle E sınıfı sürücü belgesine sahip olma şartı 5 yıla çıkarıldı. B sınıfı sürücü belgesine sahip olma şartı ise 5 yıldan 7 yıla çıkarıldı. Ayrıca yönetmelikte şoförlerin, son 5 yıl içerisinde; bilinçli taksirli olarak ölümlü trafik kazalarına karışmamış olmak, alkollü olarak araç kullanma ve hız kurallarını ihlal nedeniyle, sürücü belgeleri birden fazla geri alınmamış olmak, 'Yurt içi Yolcu Taşımacılığı Sürücü Mesleki Yeterlilik Belgesi'ne sahip olmak zorunlulukları vardır" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Servisçiler, uzayan tatili fırsata çevirsin'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN