'Kumarcı derneklerin merkezi Çankaya oldu'

Kahveciler Odası Başkanı İsa Güven, özellikle Çankaya'da yardım kisvesiyle açılan bazı derneklerde uyuşturucu ve kumar âlemleri yapıldığını iddia etti

Giriş Tarihi: 31.8.2015
'Kumarcı derneklerin merkezi Çankaya oldu'
Ankara Kahveciler Odası Başkanı İsa Güven, sosyal yardımlaşma adı altında internet üzerinden kurulan derneklerin kumar ve uyuşturucu madde yuvası olduğunu söyledi. Günlük 100 adet derneğin kurulduğunu belirten Güven, "5253'üncü madde gereği denetlenmiyorlar. Çoğunun binası dahi yok. Bu sözde dernekler gençleri içine çeken birer suç yuvası" diye konuştu.

"NEDEN ÇANKAYA BİLMİYORUZ"
Söz konusu derneklerden hemen her apartmanda 7-8 tane bulunduğuna dikkat çeken Güven, "İnternetten 7 kişi bir araya gelip 400 TL karşılığında 1 dakikada dernek kuruyorlar" diye konuştu. Derneklerin hızlı çoğalmasında denetimsizliğin etkili olduğunu vurgulayan Güven, "Haberli denetim olduğu için polis girmiyor. Polis girmediği için kayıt dışı çalışan bu dernekler ekonomiye ciddi darbe indiriyor. Yine denetimsizlik nedeniyle kahvehane gibi çalışan bu mekanlarda içki servisi yapılıyor, eroin, esrar türü zararlı maddelerin de kullanımı ve ticareti yapılıyor. Sigara, alkol, kumar ve uyuşturucu maddeler su gibi gidiyor buralarda. Yüzde 50'lik bir payla en fazla Çankaya'dalar, neden özellikle Çankaya'nın tercih edildiğini bilmiyoruz" dedi.

1 YILDA YÜZDE 100'LÜK ARTIŞ

Sorunun tüm Türkiye'de yaşandığını ancak en fazla artışın Ankara'da olduğunu belirten Başkan Güven, "Başkentte 12 bin, Türkiye'de ise 102 bin tane var. Sayı her geçen gün katlanarak büyüyor, son 1 yılda yüzde 100 artış yaşandı" dedi. Güven, "Daha önce buralara polis bakıyordu, girip denetliyordu ama yasa değişikliği ile artık denetim yok, vergi ve birçok yükümlülükten de muaflar. Dernekler İl Müdürlüğü'nün 15 personeli buralardan sorumlu ama 10 bin derneği 15 personel nasıl denetleyecek?" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kumarcı derneklerin merkezi Çankaya oldu'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN