Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hastanede makaslı tatbikat

Giriş Tarihi: 4.9.2015
Hastanede makaslı tatbikat

Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde acil durum tatbikatı yapıldı. Hasta yakınının hastane personelini makasla rehin aldığı tatbikatta ekiplerin çalışması göz doldurdu

Sağlık Bakanlığı'nın talimatıyla Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, tüm dünyada çeşitli acil durumları hastane personeline iletebilmek için kullanılan "Beyaz Kod" ve "Mavi Kod" uyarı sistemi tatbikatı yapıldı. Önceden belirlenen senaryoya göre gerçekleştirilen tatbikat, gerçeği aratmadı.

GERÇEĞİNİ ARATMADI

Senaryol gereği hastanede yatan bir hastanın yakını, Hasta Hakları Birimi'ne gelerek kendi hastasının özel odaya yatırılmasını talep etti. Birimde çalışanlar hastanın yattığı servisle irtibata geçerek durumu anlattı ve servisten şu an özel odaların tamamının dolu olduğunu, boşalması durumunda kendisine mutlaka yardımcı olunacağını söyledi. Bu cevap karşısında ikna olmayan hasta yakını görevli personele bağırmaya başladı. Bu arada görevli diğer personel, hasta yakınına sakin olması gerektiğini, konuyla ilgilenildiğini ve en yakın zamanda hastaya özel oda konusunda yardımcı olunacağını söyledi. Bu sözler karşısında yine ikna olmayan hasta yakını sözlü saldırısını biraz daha ileri götürerek görevli personeli tartaklamaya başladı. Odada bulunan diğer personel hemen masada bulunan dahili telefondan '1111' yani sözlü ya da fiziki saldırı sırasında kullanılan 'Beyaz Kod'u tuşladı ve telefonu kapattı. Acil çağrıyı alan özel güvenlik personelleri acil olarak olay yerine intikal etti. Özel güvenlik personellerini karşısında gören hasta yakını paniğe kapılıp masanın üstünde bulunan makası alarak hasta haklarında görevli personelin boğazına dayadı ve rehin aldı. 5 dakikalık bir konuşma ile hasta yakını ikna oldu ve elindeki makası bıraktı. Saldırgan, polis tarafından karakola götürüldü. Gerçeğini aratmayan tatbikatta rol alan hastane personelleri usta tiyatroculara taş çıkartarak bakanlık deneticilerinden tam not aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hastanede makaslı tatbikat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN