Ağustos ateşi yakıp geçti

Giriş Tarihi: 12.9.2015
Ağustos ateşi yakıp geçti

Aşırı sıcakların etkili olduğu ağustosta kuru ot, saman, çöp ve ekin alanlarında meydana gelen yangınların başkentte günlük ortalama sayısı 50'yi aştı

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı'nın ağustos ayı raporuna göre, sıcak hava koşullarında alev almaya uygun kuru ot, saman, çöp ve ekin alanlarında meydana gelen artışla, yangın sayısı günde ortalama 50'yi aştı. Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, ağustos ayında Ankara genelinde bin 502 yangına müdahale etti. Yangınların 595'i otluk ve çalılık alanlarda, 132'si anız yakılması sonucu, 32'si ekili alanlarda,11'i ağaçlık bölgelerde, 10'u bahçelerde, 7'si ormanlık alanlarda meydana geldi.

"ASILSIZ" İHBARCILAR
Ağustos ayında yaşanan diğer önemli yangın olaylarından 102'si çöplükler, 74'ü motorlu araçlar, 59'u gecekondular, 30'u işyerleri, 36'sı konutlar, 33'ü değişik binalarda olurken, 296 yangın değişik mekanlarda meydana geldi. Ankara İtfaiyesi, duyarsız kişilerce yapılan asılsız veya yanlışlıkla yapılan ihbarlar sonucu 85 kez çıkış yapmak zorunda kaldı.

İLK SIRADA YİNE 'TEDBİRSİZLİK'
İtfaiye raporuna göre ağustos ayında meydana gelen yangınların yüzde 56'sı tedbirsizlik ve ihmal sonucu çıktı. Rastgele atılan sigara ve kibritten 841 yangın meydana gelirken, 131 yangın elektrik kontağından, 19'u kıvılcım sıçramasından, 7'si çocukların ateşle oynamasından, 16'sı baca tutuşmasından, 5'i akaryakıt ve parlayıcı maddelerin alev almasından, 7'si doğal gaz ve tüp parlamasından oluşurken, 94 yangın ise kasıtlı olarak çıkarıldı. Başkentteki 88 yangın ise değişik nedenlerden meydana geldi. 294 yangının çıkış nedeni ise belirlenemedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağustos ateşi yakıp geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN