Türkiye'nin en iyi haber sitesi

THK'de şimdi de eşit oy krizi çıktı

Başkanlık için yarışan Mustafa San ve Kürşat Atılgan'ın eşit oy alması nedeniyle Türk Hava Kurumu'nun yeni başkanı seçilemedi. Delegeler, mevcut yönetimle 11 Ekim'de bir kez daha seçime gidilmesini kararlaştırdı

Giriş Tarihi: 14.9.2015
THK'de şimdi de eşit oy krizi çıktı
Türk Hava Kurumu'nun (THK) 43'üncü Olağan Büyük Genel Kurulu, 509 üyenin katılımıyla Kızılcahamam'da yapıldı. Genel Kurul'da konuşmaların ardından yapılan oylamada adaylar Kürşat Atılgan ve Mustafa San 252'şer oy aldı. Divan Başkanı Nezih Dağdeviren, sandıkların heyet huzurunda açıldığını, 509 oy zarfı çıktığını, 5 oyun geçersiz olduğunu söyledi. İki adayın geçerli 504 oyun 252'şerini aldığını belirten Dağdeviren, "Tüzüğümüzde, Dernekler Kanunu ve Dernekler Yönetmeliği'nde bu gibi hallerde ne yapılacağını düzenleyen yasal düzenleme mevcut değil" diye konuştu. Oy sandıkları kilitlenerek, güvenlik görevlilerine teslim edildi.

"EŞBAŞKANLIK" KARARI

Delegeler dün sabah yeniden toplandı. Mevcut yönetimin Mustafa San başkanlığında 11 Ekim'de yenilenecek seçimlere kadar yönetimde kalması kararlaştırıldı. Alınan karar doğrultusunda sadece yüklü harcamalarda seçilemeyen iki aday Mustafa San ile Kürşat Atılgan'ın karar vermesi karara bağlandı.

'KAYIP GAYRİMENKUL' SORUSU

Başkan adaylarından Kürşat Atılgan, THK'nın meselelerinin çetin, ihtiyaçlarının acil olduğunu söyledi. Kurumun 800 milyon liraya yakın kredi borcu bulunduğunu ifade eden Atılgan, THK'nın varlığının teminatı olan gayrimenkullerinin, Başkan ve Yönetim Kurulunun sunduğu raporda bin 615, Denetleme Kurulu raporunda ise bin 614 olarak gözüktüğünü, bir gayrimenkulün kayıp olduğunu öne sürdü. Diğer aday THK Başkan Vekili Mustafa San da kurumun gayrimenkul sayısını İnşaat Emlak Müdürlüğü'nün bin 615 olarak bildirdiğini, kendilerinin temmuz ayında yaptıkları denetimde bin 614 olduğunu gördüklerini ve rapora yazdıklarını söyledi. THK'nın ekonomik olarak zor durumda olduğunu dile getiren San, THK Vakfı ve derneğin kredi borçlarının tamamının nakit kabiliyetler doğrultusunda yeniden yapılandırılacağını, bununla ilgili her türlü girişimde bulunduklarını belirtti.

SALONDA OSMAN PAŞA ÖNLEMİ

Kurumda bazı usulsüzlükler yapıldığı iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan ancak bu ay yapılan duruşmada tahliye edilen eski THK Başkanı Osman Yıldırım'ın Genel Kurul'a geleceği söylentileri üzerine giriş kartı olmayan kişiler salona alınmadı. Eski THK Başkanı Osman Yıldırım dönemindeki Genel Yönetim Kurulu faaliyeti de Genel Kurul'da ibra edildi. Genel Kurul'da, 89 delege imzasıyla THK Havacılık Vakfı Senedi'nin 8. madde değişikliğine ilişkin verilen "THK Başkanı, aynı zamanda THK Vakfı Başkanı olacak" önergesinin, seçilecek THK Yönetim Kurulu'na gerekli işlemlerin tesis edilmesi için tavsiye kararı olacağı kararlaştırıldı.

Arife YILMAZ ÜNAL /
AA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
THK'de şimdi de eşit oy krizi çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN