Başkentli gençler emanete sahip çıktı

Bosna Hersek'in 'Bilge Kral'ı Aliya İzzetbegoviç için düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim yarışmasında dereceye giren 9 öğrenci Bosna Hersek'le ödüllendirildi

Giriş Tarihi: 5.10.2015
Başkentli gençler emanete sahip çıktı
Keçiören Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün birlikte hayata geçirdiği "Çağımızı Aydınlatan Değerler" projesi kapsamında gerçekleştirilen "Gençlerin Gözünden Aliya İzzetbegoviç" şiir, kompozisyon ve resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler Bosna Hersek gezisiyle ödüllendirildi. Başkentli gençler, efsane lider Aliya İzzetbegoviç'in emaneti olan Bosna'da hem gezdi hem de Osmanlı'nın mirasını gördü.

ÖĞRENCİLER BİLGE KRAL'I TANIDI
Düzenlenen yarışmada dereceye girerek Bosna gezisi kazanan 9 öğrenci, Bosna'nın ilk ve efsane lideri Bilge Kralı yaşadığı topraklarda tanıma fırsatı buldu. Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kılıçgil'in de katıldığı gezide öğrenciler, Bosna'nın tarihi ve kültürel mekânlarını ziyaret etti. Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Saraybosna Türkiye Büyükelçiliği, Yunus Emre Enstitüsü'ne giden heyet daha sonra Bosna'nın Çanakkale'si kabul edilen Gorajde'yi ziyaret etti. Ziyaretler sırasında öğrencilerle konuşan Başkan Ak, "Rahmetli Aliya İzzetbegoviç vefat etmeden önce Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a 'Bosna'yı size emanet ediyorum' demişti. Bu emanetimize sahip çıkmalıyız" mesajını verdi.

GELENEKSEL HALE GELİYOR

Keçiören Belediyesi Dış İlişkiler Müdürü Mustafa Araç da, Bosna Hersek'in Gorajde şehri ile "kardeş belediye" olduklarını belirterek bu yıl ilk kez düzenledikleri bu gezi, geleneksel hale dönüştürmeyi planladıklarını söyledi. Araç, "lı öğrencilerimizin ecdat yadigarı bu topraklarda yaşayan Boşnakları tanımalarını istedik. Tarihi bir bilinç aşılamayı hedeflediğimiz bu gezinin ardından İlçe Mille Eğitim Müdürlüğümüz ile bu tür projelerimiz devam edecektir" dedi. Keçiören Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin yanı sıra öğretmen ve öğrencilerden oluşan heyet son olarak, İzzetbegoviç'in kabrinin bulunduğu Kovaçi Şehitliği'ni ziyaret ederek dua etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkentli gençler emanete sahip çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN