Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kral Ankara'yı sallayacak

SABAH Ankara'ya özel röportaj veren dünyaca ünlü müzisyen Rieu, "Ankara'yı merak ediyorum" dedi

Kral Ankara'yı sallayacak
Dünyanın tüm müzik otoritelerince bu yüzyılın en önemli müzisyenlerinden biri kabul edilen André Rieu, Yapı Kredi ana sponsorluğunda Good Music in Town serisi çerçevesinde Ankara Arena'da ilk kez konser verecek olan "Valslerin Kralı Andre Rieu" 5 Kasım'daki konser öncesi SABAH Ankara'ya özel röportaj verdi.
Johann Strauss Orkestrası ile gerçekleştirdiğiniz klasik müzik konserlerini bir şov olarak sahnelemenin bu kadar popüler olacağı aklınıza gelmiş miydi?
Johann Strauss Vals Orkestrası'nı kurduğumda uzun yıllardır küçük bir toplulukla çalıyordum. Ancak daha büyük, daha çok yaylı içeren bir orkestra kurmak istedim. Yaylıların sesini çok seviyorum, bence çok romantik. Ancak bu derecede üne kavuşacağımızı hiç düşünmeİmiştim!

TÜRK İNSANI SICAK KANLI


Dünyanın birçok yerinde konser veriyorsunuz. Türk hayranlarınızın müziğe bakışını diğer ülkelerle kıyasladığınızda nasıl buluyorsunuz?
Johann Strauss Orkestrası ile birlikte Türkiye'ye 2 yıl üst üste konserler için geldik ve açıkça belirtmek isterim ki harikaydı ve farklı bir deneyim oldu benim için. Türkiyedeki izleyicilerim daha konserin başından beri paylaşımcı mizaçlarıyla benimle birlikteydi. Meşhur Türkçe şarkıları çalmaya başladığımız zaman tepkilerini görmek olağanüstüydü. Türkiyedeki hayranlarımın ilgisini yorumlamak ve müziğe olan yaklaşımlarını ise geçen yıl kapalı gişe gerçekleştirdiğimiz etkinlikteki deneyimlerimizden yola çıkarak diyebilirim ki, Türk hayranlarım son derece tutkulu, sıcakkanlı ve misafirperver.

'BENİM KONSEPTİM OLDUKÇA ÖZEL VE FARKLI'

Dinleyicilerinizin konserlerinize eşlik etmeleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
Konserlerimize dünyanın dört bir yanından geliyorlar. Bunu görmek gerçekten insanı duygulandıran bir şey. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki sahnede sadece uluslararası sanatçılar değil aynı zamanda uluslararası bir izleyici kitlesi de oluyor.
Bu yüzyılın müzik otoritelerince dünyanın en iyi müzisyeni olarak kabul ediliyorsunuz?
Benim konseptim oldukça özel ve farklı. Ben dünyanın en büyük ve özel orkestrasına sahip müzisyenlerinden biriyim.

TÜRKİYE'YE GELECEĞİM İÇİN MUTLUYUM

İstanbul konserlerinizde Katibim'i, Hatırla Sevgili'yi ve kasap havasını çaldınız Bu yıl da sürprizleriniz olacak m?
Evet, bu yıl da size sürprizlerim olacak. Hadi gelin, hep birlikte oynayalım. Bir de şunu söyleyebilirim, bu yılın konserleri bir müzikal yolculuk ve yeni bir şov olacak. Tamamen yepyeni bir program. Dünya çapında bir müzik seyahati. En gözde valslerımı seçtim bakalım hepiniz ne kadar güzel dans edebileceksiniz. Ayrıca, opera, operet, müzikal ve filmlerden dünyaca ünlü melodileri sunma fırsatı elde edeceğiz. Birçok sürprizi içinde barındıran ve birçok uluslararası misafirimizin de katılımıyla çok renkli bir müzik şöleni olacak. Solistlerimiz Brezilya, Şili, Arjantin, Ukrayna, Rusya, Almanya, Macaristan ve Tanzanya'dan bizlere katılacaklar. Ve evet, bir defa daha Türkçe parçaları çalacağız fakat şu an size hangileri olacağınız söylemiyorum, sürpriz olacak.
Ankara ve İstanbul da ki Türk hayranlarınıza söylemek istedikleriniz neler?
İki özel konser için Türkiye'ye tekrar geleceğim için çok mutluyum. Hepimiz İstanbul ve Ankara'da vereceğimiz konseri sabırsızlıkla bekliyoruz. İstanbul'a daha önce birkaç kez geldim. Geçen konserlerimde biraz gezme şansım oldu Bu yıl ilk defa Ankara ya geliyoruz Ankara'yı da merak ediyorum .

KLASİK MÜZİK ZORLA SEVİLMEZ

İnsanlara klasik müziği sevdirmek nasıl bir duygu? Kimseyi klasik müziği sevmeleri için zorlayamazsınız. Bizim söylemeye çalı?tığımız tek şey 'Bak, dünyada birçok güzel melodi var! Yaşamımızı güzelleştirip zenginleştiriyorlar. Sizi de mutlu edebilirler. Birkaç saatliğine bile olsa acılarınızı ve üzüntülerinizi unutabilirsiniz. Bu fırsatı kaçırmayın.' Müzik, özellikle klasik müzik, bir başka dünyaya adım atmak için en güzel yoldur. Klasik müzik, hissettirdiği duygularla başka bir dünyaya adım attırır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kral Ankara'yı sallayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN