Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lı şoförler mercek altında

Başkentte üst üste yaşanan ölümcül otobüs kazalarına karşı eğitim atağına geçildi. Kazaların sebebinin 'sinirsel' olduğu belirtilerek şoförlere 'pozitif davranış' eğitimleri verilmeye başlandı

Ankaralı şoförler mercek altında
Son dönemlerde birçok kazaya karışan otobüs, midibüs ve minibüsler mercek altında. Dikimevi'nde 12 kişinin hayatını kaybetmesi, Halk Otobüsleri Odası ve Midibüs Derneği'ni harekete geçirdi. Yetkililer, artık şoförlerin birebir eğitimlere alınacağını, kaza tatbikatı yaptırılacağını ve 24 saat iş başında denetleneceklerini kaydetti. Özel Halk Otobüsleri Başkanı Ercan Soydaş, ağır can kayıplarının ardından tüm şoförlere tek tek 'dikkatli olun' eğitimleri verileye başlandığını söyledi. Söz konusu eğitim hakkında SABAH 'ya açıklamalarda bulunan Soydaş, "Toplam 14 hattımız var buralarda çalışan arkadaşlarımıza ikişerli gruplar halinde sabah ve öğle seanslarıyla 1,5 saatlik 'pozitif davranışı geliştirme' eğitimleri veriyoruz. Bizzat ders eğitmen olarak katıldığım bu eğitimlerde prosedüre ek olarak 'makas atma' ve 'servis saati değişim süresi' ile ilgili kazalara davetiye çıkaran anlayışa yoğunlaşıyoruz" dedi.

MEDİTASYON YAPACAKLAR

Sabır, sürücüyle her zaman pozitif ilişki geliştirme, kurallara bağlı sürüş, sürekli dikkat ve aktif refleks vs. eğitimleriri verilen sürücülerin her an denetleneceğini de ifade eden Soydaş "Eğitimin temel amacı 'pozitif davranış geliştirme' çünkü yolcuya kızdım gaza bastım olayının yaşanmasını istemiyoruz" diye konuştu. Soydaş, öfke kontrolü üzerine eğileceklerini ve öğretilen tekniklerle tabiri caizse şoförlerin kendi meditasyonunu yapacağını söyledi. Soydaş, "Bu tür meditasyonel bir teknikle sürekli öfke kontrolünü yapan şoförle yolcuk daha güvenli olacak. Eğitimle tüm sürücülerimiz adeta sinirleri alınmış, güler yüzlü iletişimle aracını kontrol eden bireyler olacak. Öte yandan eğitimlerimiz kaza anarından alınan canlı görüntülerle birlikte veriliyor, sürücü yaşanmış bir olayla kendini tekrar gözden geçirme şansı buluyor. 'Şoför hakaret ve olumsuzluklara rağmen güler yüzle işine devam ediyor' denilmeye başlandığı anda eğitimlerimiz hedefine ulaşmış demektir" diye konuştu. Öte yandan yaşanan kazaların ardından hazırlamaya başladıkları bir projeden de bahseden Ercan Soydaş, "İtfaiyenin yangın tatbikatı gibi bir kaza tatbikatı projesi geliştiriyoruz. Bizim imkanlarımız kısıtlı olduğu için projeyi uygulamada EGO Genel Müdürlüğü ile görüşüp onların şu anda kullandığı alanlarda şoförlerimize kaza tatbikatı vermeyi planlıyoruz" dedi.

SÜRÜCÜYE 'AKADEMİK' EĞİTİM
Ankara Midibüs Derneği Başkanı Kurtuluş Kara da, şoförlere üniversiteden gelecek bir akademisyenin eğitim vereceğini söyledi. Kara, "Bine yakın şoförümüz akademik anlamda haftalık periyotlarda eğitilecek. Eğitimlerin ardından ikinci kez şikayet edilen şoför 2 hafta görevden uzaklaştırılacak. Ayrıca son zamanlardaki kazalardan sonra 'alkol kontrolü' uygulaması başlattık. Şoförler sabah servise çıkmadan EGO ve Derneğimize bağlı memurlarca alkol kontrolünden geçirilecek. Yine emniyetin başlattığı gibi ben de tüm üyelerimi habersiz gidip, tek tek araç başında aniden denetlemeye başladım" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankaralı şoförler mercek altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN