Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğal nedenlerle ölüyorlar

Balık ölümlerinin bir doğa olayı olduğunun altını çizen Duruay, "Altta bir gaz sıkışması oluyor istesek de istemesek de, mevsim geçişlerinde bu gaz patlıyor. Bu da balıkları öldürüyor" dedi

Giriş Tarihi: 8.10.2015
Doğal nedenlerle ölüyorlar
Mogan Gölü ile ilgili çalışmaları tekne turunda açıklayan Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, "Maalesef Türkiye'mizde bazı şeyler seçime yakın olunca aksamalar oluyor. Geçtiğimiz sene aralık ayında biz burada dörtlü bir protokol yaptık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, Orman ve Su İşleri Bakanlığımız, Büyükşehir Belediye Başkanlığımız ve Gölbaşı Belediyesi olarak bir protokol yaptık. Bu protokolün içeriği Mogan Gölü'nün dip çamurunun temizlenmesi, içinin temizlenmesi, deklarasyon alanlarının yapılması, burayı besleyen 12 derelerin ıslahı vardı. Görev paylaşımında buranın temizliği Çevre Bakanlığı tarafından yapılacak, derelerin ıslahı Ormancılık Bakanlığı tarafından yapılacak, deklarasyon ve imar çalışmaları da Büyükşehir Belediyesi ve Gölbaşı Belediyesi olarak yapacağımız ile ilgiliydi. Önümüzdeki yıl içerisinde büyük bir ihtimalle ihalesi mutlaka olacaktır diye konuştu. İhale bütçesinin 80 milyona tekabül edeceğini kaydeden Duruay, ihale bittikten sonra göldeki değişikliklerin gözle görüleceğini, balıkların kuşların çok olduğu bir alan olacağını belirtti. Mogan Gölü'nde yaşanan balık ölümlerinin bir doğa olayı olduğunun altını çizen Başkan Duruay, "Altta 3-4 metre mırık var burada. Altta bir gaz sıkışması oluyor istesek de istemesek de, mevsim geçişlerinde bu gaz patlıyor. Patladığı zaman balık ölümleri oluyor ifadelerini kullandı. Mogan Gölü'nün temizlenmesine ilişkin 20 yıldır bir adım atılmadığını vurgulayan Duruay, Türkiye'nin önceki dönemlerde bütçesinin Mogan Gölü'nü temizlemek için yeterli olmadığını ama şuanda devlet olarak da buralara kaynak aktarabilecek seviyeye gelindiğini ve ilk defa ciddi bir çalışma oluğunu belirtti.

MOGAN YOKSA, TURİZM DE YOK

Başkan Duruay, Gölbaşı'nda eğitim, sağlık, istihdam alanında önemli gelişmelere imza atıklarını belirterek, "Gölbaşı tam bir eğitim alanı. Turizm dediğimiz zaman akla Mogan Gölü geliyor. Göl temizlenmediği zamanda turizm olmuyor. Gölümüz Gölbaşı ve bütün çevre ilçelere katma değer katıyor şeklinde konuştu. Yüzmeyi Mogan Gölü'nde öğrendiğini belirten Başkan Duruay, "Önceden kürek, kayık yarışlarının olduğu bir gölümüzdü burası. Şimdi gördüğünüz gibi bir kayık indiği zaman kürek çekme şansı yok. Yosun dediğimiz alan çok fazla. Çocuklarımız bu gölde yüzemedi ama inşallah torunlarımız yüzecek diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğal nedenlerle ölüyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN